Kelt

Jak by to vypadalo, kdyby se vše platilo elektronicky kartou?

Jak by to vypadalo, kdyby se všechny platby, převody peněz prováděly kartou, elektronicky. Vše by bylo evidováno, ale to by vlastně nebyly žádné peníze v oběhu, nikdo by nemohl nic ukrást (karta by sloužila jen jednomu člověku). Bylo by to možné? Vlastně žádné peníze, jen převod čísel. Možné je vše, ale nejde o technickou stránku, zabezpečení a pod. Mně se to zdá jako dobrý nápad, a divím se, proč to nikoho nenapadlo. Asi to nebude tak jednoduché. Co myslíte? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Anikitos

(Pravé) peníze ani nesjou – nemají žádnou hodnotu. To jen stát uznal, že 100 Kč je prostě 100 Kč, ale je to jen papír. A i kovové mince nemají hodnotu („kovu“) která představuje jejich „obchodní“ hodnota. Je to na základě „domluvy,“ že takový peníz má takovou hodnotu – pak ovšem ceny stoupají-klesají, nastává inflace/deflace, mění se kurzy se zahraničními měnami…

Ty (el.) peníze by v oběhu byly = přece by se kupovalo a prodávalo a tak by se stěhovaly z účtu na účet (což je oběh). Měna musí obíhat – jinak by nebyla měnou.

Stejně většina (hl. těch větších plateb) probíha už i teď elektronicky. Navíc člověk nemůže obchodovat (platit, nahrávat na účet atd..) s větší hotovostní částkou než 270 000 Kč.

Zakázat hmotné peníze – to je blbost. Už jen kvůli spoléhání se jen na přístroje (už tak je na nich svět závislý).

Další odpovědi
Drap

Ne, nebylo by to jednoduché a zatím je to nemožné.

dubraro

Zrušení hotovosti rozhodně není dobrý nápad. Možnost držet peníze v hotovosti je poslední způsob, jak zabránit bankám a politikům, aby ti je prostě automatizovaně sebrali.

nyjono

Stačí trochu bořka nebo vítr jako před týdnem a je tu výpadek el. proudu jako hrom. A nic nefunguje.
Tak jednoduché to je.

EKSOT123

Jednak bych si musel založit účet,… A taky si myslím, že by měla vždycky být zachována nějaká možnost, jak si něco koupit, aniž by byl člověk sledovatelný. A co takoví žebráci a bezdomovci? Ale jinak samozřejmě se dá počítat, že se bude podíl elektronického placení zvyšovat.

Dochy

Lidi by si našli jiný způsob jak se navzájem okrádat…

Pepa25

Jako ve Švédsku 🙂 – i když tam ještě malá čát plateb pořád probíhá hotově. Navíc nejsou jen karty, existují různé mikroplatební systémy, dá se platit přes mobil (různé kódy), přes aplikace …