Petra09

Jak by jste se zachovali kdyz by se pred vami stala oskliva bouracka?

Nejlepší odpověď
led

sel-sla bych poskytnout prvni pomoc a volal-a bych zachranku

Kedže som to už prežila, žiaľ a nie raz, urobila som, čo mi káže ľudskosť a povinnosť človeka, pokiaľ neprišli profesionáli. Človek musí pomahať až pokiaľ lekár neurčí exitus.
Z vlastnej skúsenosti viem, že ľudia sa dívajú, prekážajú ale nepomáhajú, pokiaľ sa nenájde niekto, kto zasiahne nielen fyzicky ale i slovne, dáva príkazy okolostojacim divákom. Vtedy konajú ako v tranze, ale aspoň konajú.

Další odpovědi
anonym

sel-sla bych poskytnout prvni pomoc a volal-a bych zachranku

ad Drap, máš pravdu jen částečnou, jež se týká těch, co to ještě nezažili. Ostatní si mohli ověřit jak jsou schopni sami reagovat.
Já se už u pár havárek vyskytl, jen bych upřesnil scénář, po výzvě volali 155 a 158 náhodní svědci. Záchranka je po telefonu i schopná dát základní instrukce do příjezdu sanitky, proto ji preferuji před společnou evropskou, ale zdržující 112.
Jinak se připojuji k led s tím, že je fakt, že je více pasivních čumilů a radilů než aktivních pomocníků.
P.S. Je dobré vědět, že se dnes upouští od umělého dýchání ve prospěch životně důležitější přímé masáže srdce cca 100× za minutu.

ReHu

zachoval-a bych se jinak

To nelze tak jednoduše zodpovědět.
Jde o to, jak hodně ošklivá – každý má jiná měřítka.
Také jde o to, jak dlouho před mým příjezdem by to bylo, jestli by tam již někdo byl, kde by to bylo, atd., atd.

Před pár lety jsme si všimli n 2proudé silnici auta ve svodidlech. V rychlejším, levém peuhu na levé straně. Zastavili jsme a šli se optat, jak na tom jsou a jestli nepotřebují pomoc. 1 z těch dvou žen se do nás postila, že jsme je prý vytlačili. To nepravdivé tvrzení mě fakt vyděsilo a v představě vysvětlovcání policii, že to není pravda jsme sedli do auta a jeli rychle pryč. Nebyla to velká nehoda, měly jen poškozený nárazník, ale bylo to ponaučení. I pomáhat by se měšlo opatrně.
Ne nadarmo se říká, za dobrotu, na žebrotu.

Drap

zachoval-a bych se jinak

Anketa je zcela mimo, nikdo nedokážeme přesně říct, jak by jsme se zachovali. Můžeme jen říct, jak by jsme se chtěli, nebo měli zachovat. Skutečnost však bývá jiná.I když jsme dobře připraveni, víme co a jak máme v dané situaci dělat, nikdo z nás nedovede určit jak by ve skutečné katastrofě jednal.

Terryle

sel-sla bych poskytnout prvni pomoc a volal-a bych zachranku

Už jsem se jednou k něčemu přichomýtla. Překvapilo mě, jak jsem začala přemejšlet chladně a racionálně. Až když jsem odcházela, protože už jsem nemohla nic dalšího udělat, se mi trochu rozklepaly nohy. Takže asi dobrý.

IK

zachoval-a bych se jinak

doufám že by se mi podařilo udělat něco z toho co vím, ale obávám se že vede první odpověď, byla bych v šoku.
Chtělo by to nějaký nácvik.

Heřman

ke zranenym bych nesel-nesla ale volal-a bych hned zachranku

Takové věci moc nemám rád.

Pavel1212

byl-a bych v soku a cekal-a bych co udelaji ostatni.

Market666

ke zranenym bych nesel-nesla ale volal-a bych hned zachranku

led

Ik, „Chtělo by to nějaký nácvik.“
Pokiaľ viem, v autoškole sa preberá aj Prvá pomoc pri nehode a je to aj súčasťou záverečného testu.
Čo neučia je ako sa pri dopravnej nehode správať a jej vplyv na psychiku záchrancu.

led

ReHu, to riziko tam je vždy, ale ak človek pri zásahu rozmýšľa nad dôsledkami, nemôže svoju prácu robiť dôkladne.
Myslíte si, že záchranari nezvažujú, či môžu pre záchranu života pri vyprosťovaní z vraku napríklad zlomiť nohu? Sú pod dvojitým tlakom:
1 – zlomia nohu, ak nie je iná možnosť a hrozí im žaloba za ublíženie na zdraví, ale zachránia život
2 – nezlomia nohu, čakajú na nožnice a nezachránia život. Zostanú im výčitky, že nespravili všetko a opäť im hrozí žaloba za nevyužitie všetkých možností.
Čo si vyberu?…

led

Terryle, to rozklepanie kolien je prirodzená reakcie, keď si človek začne uvedomovať, čo sa vlastne stalo. Dovtedy fungoval ako automat „přemejšlet chladně a racionálně“.