Henry1660

Jak by fungovala Země, kdyby byla sjednocena jako jediný velestát?

V historii se plno vojevůdců, panovníků-dobyvatelů, ale i diktátorů pokoušelo dobýt celý svět, a i když někteří vytvořili skutečně veleříše, nikdy nikdo nedobyl, nesjednotil celý svět pod jedinou vládou.

Kdyby neexistovaly stovky států, ale jen jeden, který by spravoval celý svět, jak by se to celé řídilo? Bez hranic, jednotný a pod jedinou vládou, jedinou politikou a jedinou ekonomikou.

Pochopitelně by byly rozdíly v kultuře – jazyce, náboženstvích, ale jinak by bylo lidstvo sjednoceno bez ohledu na tyhle kulurní (rasové) rozdíly.

Byla by organizace takového obrovského správního celku vůbec jednoduchá?

Nejlepší odpověď
Anikitos

Pochopitelně by především záleželo na podrobném typu organizace a formě vlády (jenže za republiky/demo­kracie by ani nikdy jednotná být nemohla…). Ale spravovalo by se to vcelku jednoduše a bylo by to prosperující, pokud by ti vládci nebyli úplní lempli.

Oficiálně by tam neexistoval mezinárodní obchod, byla by jen vnitrozemská ekonomika, ale svět by byl dělen do provincií a jiných menších sektorů, které by mezi sebou obchodovaly.

Správa i život lidí by byl ve skutečnosti jednodušší.
Plno lidí si myslí, že čím větší celek, tím hůř se řídí, ale opak je pravdou.

Dřív se myslelo, že by se nedal organizovat stát o velké rozloze, s milióny obyvatel, stovkami kmenů a stejně tolika jazyky a desítky národy. Pak přišel Kyros Veliký a najednou to šlo. Po něm přišel Alexandr Veliký, a pak římská říše (za říše – ne za republiky) a je vidět, že lidstvo dokáže být jednotné, dokáže správně fungovat a dokonce i nejlíp prosperovat ve velkých říších, ve které žijí myriady lidí různých kulur s různými náboženstvími atd.

Dnes by se chtěl každý správní celek osamostatňovat (např. Katalánsko od Španělska a plno dalších), ale nevidí jaký dopad by to mělo na celou jejich ekonomiku a životní úroveň tamních lidí.

K ostatním komentářům:

EU není vůbec v ničem jednotná a ani nefunguje. To nejhorší je, že je to jen takové volné (trochu diktátorské) spojenectví založené na snad té nejhorší správě – republikánském parlamentu – poslancích.

Poslanci se jen hádají, jsou naprosto nejednotní (v názorech), je v tom chaos atd. taková „jednotná“ Země by nefungovala.

Další odpovědi
Drap

Nebylo by to jednoduché a nefungovalo by to. Sjednocovat velké celky různé národy a různé kultury nelze. Doposud to nikde nefungovalo a fungovat nemůže. Je to vidět i v EU. Národy, zvyklosti i kultury velmi podobné a stejně to nefunguje a dříve nebo později se EU musí rozpadnout. Historie se sice neopakuje, ale jisté souvislosti platí vždy.

Kepler

Já si to vůbec nedovedu představit a to mám představivost docela velkou. Asi by to nefungovalo. Je problém ukočírovat jeden malý stát, natož celý svět. Byl by to jeden velký CHOAS.

Dochy

Za současné kulturní úrovni asi nemožné. Nejbližší časový horizont pro něco takového bych viděl tak 400 let.

  1. Museli bychom zapracovat na toleranci (k národům, rasám (a etnikům), kulturám, náboženstvím) – samozřejmě oboustranně. Je zbytečné (v kontextu) být tolerantní k náboženství, které mně bude chtít za každou cenu konvertovat (to samé platí i o těch ostatních tolerancích)
  2. Museli bychom zapracovat na závisti a nenávisti (resp. jejich potlačení) … aha takže jsme vlastně zas na toleranci 😉
  3. Museli bychom vymyslet vhodné státní zřízení, kde by byla rozumná šance že se k moci nedostane nějaký bezskrupulózní kariérista. (Vhodný kandidát na prezidenta je takový, který se jím stát nechce)

Mno možná za těch 400 let… 😉 Ale spíš víc, pokud se do té doby nepomlátíme nebo jinak nezničíme…

Kelt

Asi by to nebylo jednoduché. Rozdílné náboženství, měna, jazyk. Kde by bylo hlavní město? Jaké by bylo náboženství, jaké by platily zákony? Když se nedokážou dohodnout poslanci v jednom státě, tak asi ne. Jediná možnost, kdy by se snad lidé spojili je ta, jak bylo ukázáno ve filmu Den nezávislosti. Jedině že by chtěl lidi zlikvidovat někdo z vesmíru.

Klaproth

Představ si ten parlament. Nás je 10 milionů a máme 200 poslanců, přepočítej si to na 6 miliard obyvatel Země.

DoTazatel

Fungovalo by to jako každý jiný stát, nic složitého v tom není. Jen by vše bylo ve větších číslech (počet obyvatel, větší obraty peněz ve všem, atd).

zjentek

Tak což o to, organizace by byla vcelku jednoduchá.. Ovšem za předpokladu, že v plánovaném novém zřízení by byly zcela přednostně zaváděny velmi kruté tresty za občanskou neposlušnost a teprve potom vše ostatní. Jinak se tenhle sen nikomu s komplexy nepodaří.

xiperio

A těch koblih,kolik by se muselo před volbami rozdat…

Ametyst

Stačí se podívat na Evropskou unii: je to takový minisvět, který stále expanduje, zatím celkem prosperující, takže může fungovat z tučných minulých let. Kdekdo z jiných kultur chce sklízet unijní bohatství, ale podílet se na jeho vzniku nechce. Kdekdo si uzurpuje nároky bez jakýchkoliv povinností. Pokud se některý stát rozhodne odejít z unie, je příkladně trestán, aby to nenapadlo nikoho dalšího. EU nemá s demokracií už nic společného a ani se nesnaží ji předstírat. Zarážející je, že EU se už ani nezmiňuje o prosperitě. Velké celky jako EU nefungují dobře, vládu 1000 km daleko voliči nezajímají, jen se opájí mocí.

anonym

Zřejmě se děje to, že při existenci malého množství supervelmocí dochází mnohem častěji ke konfliktů s neuvěřitelně fatálními důsledky pro celý svět. Zvyšuje se tím ryziko, že se jednoho dne trump nebo putin vyspí opravdu blbě a další den už tu nemusí být po všech útocích a odvetách vůbec nikdo. Pokud by existoval jen jeden super stát, rozpadl by se, jednoduše by uvnitř bylo tak ohromné pnutí a tolik zájmových skupin by usilovalo o odtržení te či one casti protoze se v ramci celku citi znevyhodneni, ze by to proste nedokazalo pohromade udrzet. Pokud by se to pohromadě udrželo hrubou silou (viz čína) stal by se z toho časem neskutečný policejní stát špehující důsledně každý krok svých občanů jen aby preventivně zadupal jakoukoliv separatistickou tendenci (viz čína) …

anonym

V odpovědích zaznívá často už poněkud stereotypní kritika právě EU jako příkladu potenciálního superstátu, ale sundejte si laskavě klapky z očí a uvědomte si, že i kdyby evropa v rámci EU byla jednotná, stále by tvořila jen méně významnou supervelmoc, který by rozhodně v globálním měřítku ani tak nedokázala v žádném ohledu udávat tempo. Vznik EU se patrně jen snažil existujícím obřím silám na globální politické mapě nikoliv vyrovnat, ale být mezi nimi alespoň trošku víc vidět…

Pup Ini

Gott strafe England! aneb žádný superstát.Stačí Amerika,jaký TAM je bordel…My jsme lidi novýho typu,to není pro nás.Masarykové byli takoví dnešní Havloidi,rozbili velký stát Rakousko Uhersko,teď by chtěli nápravu…Trochu víc pokory,méně sebestřednosti a ješitnosti,NEJ­SME!!! a NEBUDEME!!! pupek světa.Proto usilovat o rovnoprávném spojení střední Evropy do podobného celku 3–5 států.Druhá možnost-pokud vám bude stačit dosavadní konzumní styl života založený na byznysu,rozkrá­dání,podvodech a lhostejnosti při „svobodě bez hranic“,staneme se brzo sluhy barevných,kteří zde zavedou krutý režim.

Ametyst

EU je zde jen jako názorný příklad k pochopení, jak by fungoval ten celosvětový superstát, nic víc. Jen pro představu. Jestli zaznívá kritika, je tu na základě zkušeností, a tudíž superstát nefunguje ani na našem kontinentě dobře, natož celosvětově.

Anikitos

@Drap

Vše se neustále mění včetně lidské kultury – přízpůsobuje se, ovlivňuje, splývá, zcela konvertuje, zaniká anebo vzniká,… = to platí o jazyku, náboženství, lidských přesvědčení, národech i územích/státech.

Lidé se mění, mění své zvyky, svá občanství, rodné jazyky – rodí se, umírají a zase rodí noví.

Lidstvo je jen jedno, je jen prá odlišných kultur a kultury se utvářejí podle různých dějů v historii. Tzn., že kultura je nestály – soustavný proces a může se zcela změnit – utváří se v přítomnosti. :) Takže jednota v jednom státě není nereálná.

anonym

nereálná zřejmě není ale je riskantní. Pokud v takovém superstátě zavládne diktatura nebude existovat žádná vnější síla, natož pak organizace typu OSN které by na to alespoň objektivně poukázaly a kritizovaly to. Zmizí sice jakýkoliv mezinárodní spor, ale to by patrně vedlo jen k tomu že se o to víc rozdmýchají všechny spory interní, které onen superstát dříve či později roztrhají na kusy.

Anikitos

Všechno to závisí jen na dobré struktuře – organizaci a zajištění jejího nenarušení a správného chodu. :) Na rozloze vůbec nezáleží… poud se nedokáže udržet pořádek na malém území, není šance udržet pořádek na velké. Stejně tak, kdo si neumí zjednat pořádek doma, domluvit se a umět zacházet s lidmi, kteří jsou mu nejblíž, tak nemá šanci umět zacházet s ostatními lidmi (v politice).
Všechno se odvíjí od politiky (protože ta vše řídí) a vše je závislé na dobré organizaci (tak vytvořil Kyros multikulturni Peeskou říši a Filip II. podobně tu makedonskou).

A kdyby evropa nyla jednotná (ale ne jako EU), tak podle mě by se sklidem vyrovnala ostatním (super)velmocím. Tu taky nejde o rozlohu, ale o vnitřní politiku/ekonomiku.