briketka10

Jak bude fungovat vypraný zapalovač?

Nyní se mi podařilo vhodit do pračky triko a v kapse byl zapalovač.
Myslíte, že bude ještě fungovat? Stalo se to někomu?

Nejlepší odpověď
zjentek

Briketko, hned vypraný nevím, jak bude fungovat. Zkus ho nechat potom ještě nějakou dobu vysušit a nejspíš pak bude ok! Ale briket, NE na přímým sluníčku! (;

Další odpovědi
Justin1

Pokud se na něm nic nepoškodilo, tak myslím, že fungovat bude. Horší by bylo, kdyby se zapalovač dostal s prádlem i do sušičky, z toho už by mohl být požár.

Hufnágl

Jaký zapalovač, piezoelektrický nebo na kamínek? Ten druhý vyschne a bude funkční u toho prvního si nejsem jist.

iceT

Nedávno jsem jeden zapalovač vyprala hned dvakrát a fungoval myslím hned. Byl na kamínek.

aliendrone

Kamínkové zapiky (plynové) fungují hned, jakmile z nich vyklepeš vodu a oschne křesací kolečko.

Piezo zapiky (s el. jiskrou) musíš dlouho sušit. Ideální je rozebrat a „krystal“ (takové mačkátko s drátkem) dáš na topení, obvykle stačí den, někdy i několik. Bez rozebrání se to vysouší déle, klidně i týden. Ale někdy můžeš mít kliku a pofrčí už po pár hodinách, musíš zkoušet.
Při zahřívání vcelku na topení (vysoušení) HODNĚ doporučuji vypustit plynovou náplň a tu znovu doplnit poté, co jiskra začne fungovat. Hrozí nebezpečí exploze, podobně jako když necháš takové ty laciné plastové zapiky v létě za skelm na přístrojovce v autě (za jízdy jeho exploze v interiéru vcelku impresivní zážitek). Někdy je „krystal“ zanesen práškem a aviváží, které i po vysušení dělají neplechu a jiskra nefachá. S tím pak nemá cenu se mořit, je to vyrobeno jako nerozebíratelné (jak je dnes trapným zvykem) a než se s tím babrat je lepší koupit jiný. BTW – spousta zapiků i když vypadají navenek různě jsou ze stejných komponent. V celkem značném množství případů lze použít krystal z jiného zapiku (nefunkčního z jiného důvado, např. netěsnosti) a nahradit ho. Platí hlavně pro ty „za pár kaček“ zapiky, u značkových (za pár stovek/tisíc) prozměnu jdou objednat/zakoupit ND. ;) :)

Jestli jde o „horkovzdušák“, tak tam záleží na tom, jak moc dostala na prdel baterka, resp. akumulátor vyzkratováním. Někdy to přežije a po předchozím vysušení jde nabít, jindy musíš dát nový aku. Musíš vyzkoušet a uvidíš. :)

Hufnágl

Koukám, že jsi zlatá a proto tě poprosím o nahlášení mého příspěvku. Děkuji
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/testovani

briketka10

Proč bych to dělala? Nahlašuju jen hrubé odpovědi.

briketka10

Sušiřku nemám.

briketka10

Je piezoelektrický?!

Hufnágl

Tak je nebo není! Otazník mne mate!

briketka10

Je! Ale teď jsem ho vyndala a světe div se on FUNGUJE!!