Avatar uživatele
Bronzový

Jak a kdy vzniklo otroctví?

Je znám první otrok?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Neni znám první otrok ani přesný vznik otroctví. Ví se však že cca 4 tisíce let př.n.l. když vznikaly staroorientální státy, tak tady otroctví už dávno bylo

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Je mnoho literatúry o otroctve. Tentoraz nepoužijem odkaz (nie je problém si potrebné informácie nájsť na internete), len voľný výklad.
Stanoviť presne rok a spôsob vzniku otroctva i meno prvého otroka je vzhľadom na historický vývoj človeka v rôznych oblastiach Zeme nereálny. Napríklad v čase, keď v strednej Európe bol ešte rodový systém, v severne Afrike i v juhozápadnej Ázii už vládol systém otrokárskych štátov.
Pre odpoveď teda musíme ísť až do čias praveku, keď sa rozvíjala prvotnopospolná spoločnosť. Pôvodne beztriedna, ale ...
V časoch prvotnopospolnej spoločnosti medzi jednotlivými rodmi, kmeňmi prebiehali aj boje o územie (nielen o ženy), pri ktorých sa stávalo aj že bojovník upadol do zajatia. Pôvodne takýchto zajatcov obetovávali bohom, neskôr ich začali využívať aj na rôzne práce, prípadne ich za výkupné vracali, či ako tovar - protihodnotu vo výmennom obchode. Neskôr už nezajímali len mužov - bojovníkov, ale aj ženy a deti - začal vznikať obchod s otrokmi, ktorí už začali vytvárať tú najnižšiu vrstvu spoločnosti, mnohokrát na nižšej úrovni než domáce zvieratá. Začali vznikať otrokárske spoločenstva, ktoré sa neskôr rôznymi spôsobmi zlučovali do štátov s vlastným územím, ktoré bolo treba obhospodarovať, na čo využívali práve otrokov. Začali prebiehať boje výlučne určené na získanie takejto lacnej pracovnej sily.
... a ďalej to je už história, ktorú poznáme aj z učebnice dejepisu.

Doplňuji:
talka, na vašú žiadosť (vp) dopĺňam možné informácie:
"Prvotní formy otroctví byly patriarchální; otroci byli součástí rodiny, pracovali a pán k nim měl určité povinnosti, přežívající jako pozůstatky rodové společnosti. Teprve později byli zcela oddělováni, zbavováni práv úplně a otrokářství nabývalo svou klasickou podobu."
Odkazy:
http://marxismus.cz/…
http://cs.wikipedia.org/…
http://protobulgarians.com/…
a nemôžme sa vyhnúť ani súčasnosti:
"Otroctví stále existuje. A vynáší
Nucená práce vytváří po celém světě ročně zisk ve výši až 150 miliard dolarů, tedy asi tři bilióny korun. Je to asi třikrát více, než se původně odhadovalo. Ve své zprávě to uvádí Mezinárodní organizace práce (ILO). Přibližně dvě třetiny z této částky, což je přibližně sto miliard dolarů, pak podle ní pochází ze sexuálního vykořisťování."
http://www.pravniprostor.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

Znám není, otroctví vzniklo spolu se vznikem společnosti, kdy si skupiny přirozeně rozdělovaly svoje role.


Avatar uživatele
Bronzový

Vypadá to, že jedni zneužívali své moci nad jinými k neplacené práci už daleko dřív, než se kdokoli naučil psát, aby o tom mohl zanechat nějakou zprávu. Mělo samozřejmě různé formy a názvy a později bylo i různě právně definováno (právo zabít otroka, rasové otroctví apod.).

(Pozn.: Jó, kdybyste se ptala na to, kdy bylo zrušeno. Teda oficiálně tj. papírově. Třeba v Saudské Arábii v roce 1953, v Bhútánu 1958 a u nás "už" v letech 1781 a 1848. Ovšem, kdo v dnešní době alespoň slyšel o nucené prostituci, o nacistických lágrech, gulagu apod. jakož i o vydírání ze strany různých zaměstnavatelů, ví své. Takže kdo bude poslední otrok ... )

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.