autacek

Já jsem si myslel, že do pěší zóny cyklisté, není-li to dodatkovou tabulkou povoleno, defaultně nesmí. Jak je to tedy?

https://zpravy­.aktualne.cz/re­giony/praha/soud-zrusil-omezeni-cyklistu-v-centru-prahy/r~4c461c9­690e511e88b6b0cc47ab5f12­2/

Nezbláznil se soud?

Odpovědi
Kepler

Máš pravdu, pokud značka „pěší zóna“ nemá označení dovolující vjezd cyklistům, cyklista tam může kolo pouze vést. Z odkazu ale není zřejmé, jak jsou dotčené pěší zóny označené.

Edison

§39
(2) Pěší zóna je oblast, jejíž začátek je označen dopravní značkou „Pěší zóna“ a konec je označen dopravní značkou „Konec pěší zóny“.
(4) Do pěší zóny je povolen vjezd jen vozidlům vyznačeným ve spodní části dopravní značky podle odstavce 2.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#p39

led

V niektorých mestách tento problém riešia nie zákazom vjazdu bicyklom a kolobežkám nielen „šľapcungom“, ale aj s elektropohonom, ale obmedzením rýchlosti na maximálnu rýchlosť 5km/hod (zaujímavé, že zásobovacie autá v tejto zóne jazdia rýchlejšie.) Zákaz vjazdu je kontraproduktívny vzhľadom na masívnu propagáciu mestskej cyklodopravy a cykloturistiky.

JájsemRaibek

Nevím, ale podle této dopravní značky z června 2017 je tam vjezd povolen, dokonce je tam uvedena i cyklistická trasa A24.
https://mapy.cz/za­kladni?x=14.4255961&y=5­0.0855476&z=1­6&pano=1&pid=543­21585&yaw=5.348&fov=0­.507&pitch=-0.111

Mc Merkurion

… no, ono to chce pořádně si zjistit informace: soud nezrušil zákaz vyplývající ze značení, ale značení jako takové, takže jestli zmizí značky, nebude co porušovat …

… "„Takto nevkusné provedení zákazu je projevem zpupnosti Městské části Praha 1. Zvlášť směšné je to na náměstí Republiky, kde se takto zakazuje jezdit cyklistům v tramvajových kolejích a kudy denně projedou stovky aut,“ >>> jen aby bylo jasno, o jakou pěší zónu jde (https://www.no­vinky.cz/doma­ci/477603-odstrante-ty-ohyzdne-cary-zada-krnacova-starostu-prahy-1-kvuli-zonam-bez-cyklistu.html ) …

Edison

Mimochodem.. jestli se zbláznil soud nevím. Neznám spis, neznám kompletní rozhodnutí.
Co ale vím, že novinářské výšplechty kdejakého pisálka je nutno brát s extrémní rezervou.

Edison

Led: Kolo a jiné podobné prostředky jsou rovněž v Zákoně definovány. Patřej tam třeba i koloběžky. Doporučuju pročíst.

led

Edison: Nedefinujem zákon, ale píšem o tom, ako to riešili v rôznych mestách.

Edison

Města to nemohou řešit jinak, než je uvedeno v zákoně.

ivzez

Led má na zákony a právo svérázný pohled,
buď jí jsou jedno, nebo tvrdí, že v celé EU platí stejné… (((–:.

Edison

Raibeku, zákon je nad značením cyklotras. A neukazuješ, jakou značkou je to povoleno, nemluvě o tom, že zákon hovoří jasně.

Edison

Auťáčku, podle nicku bych u Tebe předpokládal znalost silničního zákona, případně schopnost se v tomto zákoně orientovat. 😉

autacek

Já se orientuji velice dobře, proto mne zarazilo rozhodnutí soudu, že by snad na tuto výjimku, tedy umožnění jízdy cyklistům v pěší zóně, měl být nějaký defaultní nárok.

Edison

Jak někdo píše, není z linku jasné, jak to tem je označeno. Tak asi tak.

autacek

Označeno je to tam jasně, provoz cyklistů je umožněn pouze v určité časové rozmezí. Soud ale tuto úpravu zrušil, s tím, že do pěší zóny mohou vjíždět cyklisté nonstop. Stačí si přečíst článek, nebo se alespoň trochu zajímat.

Edison

Tady přesně platí to o těch pisálcích. Naprostá ignorace toho, co ten soud vlastně rozhodl, přesněji chybí odůvodnění. Proto budou pouze spekulovat: domnívám se, že toto (nebo některá) značení nejsou dopravní značení platné v souvislosti s pěší zónou. Hlavně, že pisálek napsal rádoby bombastický článek, který nemá oporu vůbec v ničem. Já bych takového vyhodil a noviny zažaloval pro neobjektivitu.

Edison

Doporučuji na takto základní a banální otázky se naučit hledat v relevantních zdrojích. Přispěje to k růstu kvality těchto stránek.