Avatar uživatele
Registrovaný

Hemoglobin

Kamarádka má poloviční hemoglobin,co to znamená,co z toho vyplývá,co ji čeká????
Doplňuji:
Marky díky za odpověď,asi jsem špatně položila otázku,nešlo mi o informace,které jsou na netu,zajímalo mě,jak vše probíhá,jaký to má vliv na člověka,teda jestli může být víc unavený,podrážděný apod,tedy jestli toto onemocnění má zásadnější vliv na organizmus. Asi to neumím dobře vyjádřit,prostě mám o ni strach?!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Hemoglobin je krevní barvivo a je tedy obsažen v erytrocytech (červených krvinkách). Má schopnost vázat a uvolňovat kyslík, dále přenášet oxid uhličítý a uplatňuje se také při kontrole pH.

Myslím, že to nelze tak jednoznačně říci, protože jsou různé poruchy tvorby hemoglobinu a jen lékař může zjistit, co je příčinou.

Je kamarádka diabetik?

Glykovaný hemoglobin vzniká glykací bílkoviného řetězce hemoglobinu na aminokyselinách N-terminálním valinu a lyzinových zbytcích, tedy zjednodušeně - glukóza se pevně navazuje na hemoglobin červených krvinek a po dobu jejich života zůstává. Pro svůj vztah k riziku komplikací Diabetes Mellitus je dnes považován za jeden z nejdůležitejších parametrů kompenzace diabetu, protože mimo jiné odráží hodnoty glykémie 4-6 týdnů před stanovením a není příliš ovlivněn krátkodobým kolísáním glykémií v jednotlivých dnech, tedy nikoli stav ovlivněný stravováním dva dny před laboratorním testem. Výsledky se vyjadřují jako procento glykovaného Hb z celkového Hb.

Dobře léčený diabetik má mít hodnotu do 7 % (do 4,5 % výborná kompenzace, do 6 % uspokojivá kompenzace), špatná kompenzace je při hodnotě nad 7 % (někde se uvádí nad 8 %, 7 % je striktnější hodnota).

Vyšetření se provádí výhradně v laboratoři 1x za 3 měsíce u diabetiků 1.typu, nejméně 2x za rok u stabilních diabetiků 2.typu, 1x za měsíc v těhotenství.

Význam vyšetření spočívá v tom, že ukazuje množství cukru navázaného na hemoglobin ve vašich červených krvinkách a to je samozřejmě úměrné průbežné glykémii, tedy doslova obsahu cukru v krvi.
Protože hladina glykovaného hemoglobinu je měřítkem průměrné hladiny cukru v krvi po dobu několika měsíců, je stanovení glykovaného hemoglobinu užitečným ukazatelem dlouhodobé kontroly hladiny cukru v krvi.
Stanovení glykovaného hemoglobinu indikuje efekt léčby u diabetiků obou typů.
Zcela praktický význam pro diabetika je, že obsah glykovného Hb zkrátka "neobelže" jakýmkoli způsobem týden před vyšetřením a skutečné odráží jeho disciplínu a dodržování diety a samozřejmě také kompenzaci choroby vlastním tělem.
Pokud je hodnota glykovaného hemoglobinu vyšší než 7 %, zamyslete se, kde děláte chybu a jak ji vyřešíte, než si přivodíte nenávratné poškození zdraví (platí především pro diabetiky II. typu).

Doplňuji:
Já si myslím, že tohle všechno - změny v chování, co jsi tam popsala, se může průběhem, příp. zhoršením nemoci, rovněž prohloubit.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/H emoglobin

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Nevím, jak může mít poloviční hemoglobin, to neexistuje, spíše ho má málo a je to pravděpodobně důsledkem nějaké anemie (chudokrevnosti) - která zase může mít víc příčin, málo železa, vit. B 12, kys. listové, z poruch kostní dřeně. Ale každá anemie se projevuje jinak.
Vaše kamarádka je jistě v rukou lékaře, který ji tento stav zjistil a určitě ji nasadil adekvátní léčbu (železo v tabletách, jiné vitamíny...)
Není to nic vážného, na co by se umíralo. Sama jsem měla sideropenickou anemii (z nedostatku železa). Medicína je dnes na velké urovni, nemusíš mít o kamarádku strach.:-)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 2420
Zlatý mosoj 1674
Zlatý marci1 1666
Zlatý annas 1660
Zlatý Kepler 1227
Zlatý hanulka11 1028
Zlatý gecco 846
Zlatý briketka10 809
Zlatý quentos 803
Zlatý ivzez 749

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.