Avatar uživatele
Zlatý

Graf v Excelu - Datum na ose "x" a hodnoty v různých časových intervalech

Problém: Mám deset honot naměřených v 10ti různých datumech a potřebuju vytvořit spojnicový graf, problém je v tom že těch 10 hodnot bylo naměřeno s různě dlouhými odstupy, takže první dvě hodnoty jsou od sebe 3 dny a další tři hodnoty jsou měřeny třeba po 2 měsících a já potřebuju aby se tomu graf rovnoměrně přizpůsobil, aby byly ty body na ose x ve kterých se měřilo od sebe vzdáleny úměrně časovému odstupu, s jakým byly měřeny. Jde to nějak udělat?
Doplňuji:
Nikdo neví? Chápete na co se ptám ne? :)

Na ose X (čas) jsou v grafu všechny body vzdálené stejně daleko od sebe, a to mi úplně znehodnocuje celej graf, protože pokavaď je jedna hodnota měřená 1.1.2010 a odpovídá číslu 10, druhá hodnota je měřená 1.2.2010 a odpovídá číslo 20 a třetí hodnota je měřená až o dva měsíce později - 1.4.2010 a odpovídá číslu 40, tak by měl být graf lineární, ale není, protože body na časové ose jsou stejne vzdálené od sebe (bez ohledu na časový odstup) a křivka grafu tak bude mezi 2. a 3. bodem strmě stoupat. Jde tohle nějak upravit?

Další hodnoty vkládat nemůžu a ubírat hodnoty nechci, co potřebu je to, aby (v příkladě co jsem uvedl výše) byl bod 3 umístěn na místě bodu 4, o jedno políčko dál než je, tak aby to sedělo s časem.

> http://img.pictureup.cz/…

Odpovědi:

Avatar uživatele

tak za ty prázdné napiš měsíc a dej tam nulovou hodnotu


Avatar uživatele
Zlatý

Já to chápu, ale ty to máš matematicky nesprávně ! Excel ti to bude ukazovat matematicky správně.
Lineární trend s těch údajů je jiný. Graf je grafické vyjádření funkce kde potřebuješ vždy zavisle a nezávisle proměnnou.
Ten měsíc kdy nemáš hodnotu zahrň do tabulky hodnot ale nepiš tam nic ( graf zde bude končit) nevbo 0 (graf zde poklesne na osu x).

Když se ti vytvoří graf, klepni myší na spojnici vytvořeného grafu a zvol zobrazení lineárního trendu. Zobrazí se ti správný lineární trend. z ůdajů které jsi zadal, vněmž bude zahrnuta i ta nulová hodnota !!!!

http://www.ulozisko.sk/…


Avatar uživatele
Registrovaný

Není potřeba vynechávat sloupce. Celý problém tkví v tom, že máš nesprávně zadaná data!!! Na to si dej pozor - musíš excelu vysvětli, o co se jedná. Data datumu musíš mít vedena jako "datum" - zadáš ve formátu buňky. Dej si pozor, ať máš datum v přijímaném tvaru (např.: 2/3/45). Pak už si excel uvědomí, že pracuje s datumem a vytvoří ekvivalentní odstupy na x-ose.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Erieril: nevytvořil..

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

mosoj: No, problém je v tom, že těch hodnot je třeba 30 v rozmezí několika let. To co jsem uvedl byl jenom příklad, aby se to dalo líp pochopit. Mně teď nejde o to jestli to mám správně nebo neprávně, ale jak to udělat, aby to bylo tak jak chci já.

Jo a ten problém, jak říkám, těch hodnot tam mám strašně moc a v rozmezí několika let, což znamená že pokud bych tam nechal nulové hodnoty, musel bych mít v řádku všech 365 dní * 3 roky = 1095 políček, protože hodnoty nejsou měřený pokaždé 1. den v měsíci, ale náhodně. První hodnota 1.1.2009, druhá hodnota 6.3.2009, třetí hodnota 9.3.2009, čtvrtá hodnota 11.11.2009 a tak dále. Jak říkám, v tomhle případě bych musel mít víc jak tisíc buňek na řádek, což není možný. Proto sem hledal nějakou funkci excelu, která by uměla pracovat s hodnotami které jsou "datum" jako s opravdovými datumy, a né jen body na ose X, ale taková funkce asi není..

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Mám dojem že stále nechápeš. Stejně jsi omezen velikostí grafu. Tisíc hodnot tam nepřečteš. Tak to zredukuj na měsíce či průměčrnýma hodnotama na roky.

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

průměrný hodnoty tam dát nemůžu, dyť to by potom bylo smyšlený :) no nic, asi to teda nepůjde tak jak bych chtěl

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Nebo si osu x takto popiš, ale s grafem to mít moc společného nebude !!

http://www.ulozisko.sk/…

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

No k tomu právě slouží zobrazení toho trendu, ale asi to je marné.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Jo a závisle proměnné se dají psát také do buněk ve sloupci.

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

česílko: to by v něm přece byly ďolíky.. a ani průměrnou hodnotu tam dávat nechci, musí to jít jinak

 

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1527
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1062
Zlatý Hlada 971
Zlatý ge0rge 951
Zlatý gecco 905
Zlatý led 884
Zlatý www 829
Zlatý badisko 818
Stříbrný cochee 684

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.