Minas

Funguje bankovní skore u nás a jak ho zjistit?

V USA celkem rozšířená věc, kde mikropůjčky jsou na denním pořádku, ale díky bohu to u nás tak ve velkém rozsahu není. Jenže když si budu plánovat příští rok žádat o hypotéku, velký faktor bude i moje kvalita splácení atd.

Nikdy jsem neměl půjčku, vždy jsem si na věci šetřil. Snažím se žít prostě i se zajímavým příjmem a úspory dávám na svůj druhý účet. A zároveň jsem OSVČ.

Jak pak u banky docílit toho, abych dostal co nejnižší úrok na hypotéku, kdy nemám žádnou historii půjček (ostatní platby platím zcela pravidelně a včas: soc. a zdravotku, mobilního operátora atd)

A je možnost svoje skore nějak zjistit jako v případě USA?

Odpovědi
Pepa25

Ne, ve stejné podobě jako v USA u nás bankovní skóre nefunguje, protože spousta lidí nemá kreditní historii. Takže banky:

  • nahlíží do registrů, kde jsou případně negativní záznamy
  • mají vlastní skóringové modely, které pracují s příjmy

V Česku je pro účely hypotéky potřeba doložit část vlastních zdrojů a především příjmy.