Healor002

Existují nějaké pojistky proti změně režimu?

Je jasné že změna režimu se stává celkem často, a nelze tomu zabránit ale existují nějaké pojistky které takové změně režimu mohou předejít? Pokud ano jaké?

Odpovědi
Kepler

Neexistují. Stejně jako proti některým ostatním živelným katastrofám, válce a třeba i pádu asteroidu. Kdo by jim ty pojistky vyplatil? Nový režim? To těžko.

Mc Merkurion

… každej režim se vo ně snaží, jak mu to de je vidět na těch neustálých změnách …

ElonMusk

Ano, uložit si hodnotu do zlata. Bohaté rodiny se takto tradičně zajišťují pro případ změny režimu, nebo zlovůli současné vlády.
Doporučuji tento dokument https://zoom.i­prima.cz/zlato-dejiny-jedne-posedlosti/1-epizoda kde se o tom konkrétně mluví.

anonym

prakticky ne. Slaboučká pojistka, ale snad bych tomu ani pojistka neříkal, existuje v podobě ekonomických sankcí které může světové společenství na zemi po změně režimu omezující základní lidská práva uvalit, ale … většinou to nemá valný efekt, lidé sice zchudnou, ale nový režim tak jako tak zůstane a udrží se kombinací síly a štvavé propagandy.

Nejúčinnější pojistkou proti dopadům změny režimu (především pokud nastupují do vlády ultra extrémy) je pořád jen ta emigrace a následná snaha bojovat proti režimu z venčí, bohužel.

Pepa25

Samozřejmě, že existují. Dodržování ústavy (vč. čl. 9 odst. 2 „Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná“) hlídá Ústavní soud. Dále se dá očekávat aktivní roli médií a občanské společnosti, kteří by měli na hrozící změnu režimu upozorňovat. Násilné změně by měly zabránit ozbrojené složky.

anonym

Pepa25: tato pojistka funguje ale jen do chvíle, než mají „ultra extrémní“ takový podíl ve vládě (takový mandát), že mohou ústavu měnit. Třeba komunisté do ústavy zakotvili svou vlastní vedoucí úlohu.

Lgee

U státu je to víceméně jedno, stačí mít dvě občanství (v dnešní době to problém není), spíš mě zajímá jak je to se změnou režimu v čele EU, a jaké jsou pojistky. EU je jediné čeho by se normální člověk měl bát.

ivzez

V EU nelze změnit režim, není to stát.