surikata001

Existuje v reálu hvězda, která se pohybuje? Jako Betlémská?

Dobré odpoledne,

přemýšlím o betlémské hvězdě. Vím, že astronomové se ji snaží vysvětlit různými úkazy, ale i tak… zkrátka, existuje nějaká hvězda nebo konjunkce planet, která by se skutečně na pozadí nebe mohla pohybovat, jak to popisuje Matouš v evangeliu?

EDIT: Ale ještě mne napadla jedna věc, možná uvažuju blbě, ale… když byli mudrcové z východu a viděli hvězdu na východním nebi, neměli jít opačným směrem, než nakonec šli?

Nejlepší odpověď
Dismas

Betlémská hvězda byla ve skutečnosti kometa, kterou Bůh poslal třem králům, aby věděli, kde se mají poklonit jeho Synu.

Další odpovědi
Kepler

Betlémská hvězda byla patrně kometa. Prolétala-li v blízkozti Země, mohla být viditelná jen několik dnů. Pomalu po obloze se pohybují i planety v závislosti na tom jak daleko od Slunce obíhají. Dokonce se nepatrně přemisťují i hvězdy, ale jejich pohyb je měřitelný pouze za delší časový úsek, a to astronomickými přístroji. Za pár století ovšem souhvězdí budou vypadat jinak, protože každá hvězda si to frčí jiným směrem.

Nuk nuk

Přesně se neví, co za úkaz to bylo. V Bibli to není přesně uvedeno. Jak už tu bylo zmíněno, pravděpodobně šlo o kometu. Určitě se tak oficiálně žádná hvězda ani kometa nejmenuje, ani se přesně neví, která to byla, protože těch plus minus 10 let kolem Ježíšova narození jich ve viditelné vzdálenosti mohlo proletět několik. Někteří astronomové za ni dokonce považují nejznámější Halleyovu kometu, která byla viditelná cca 12 let před oficiálním rokem 0.

quentos

Jistě – a nemusíme chodit daleko. Naše Slunce a celá sluneční soustava obíhá kolem středu Mléčné dráhy.

Zdroj: http://starchil­d.gsfc.nasa.gov/doc­s/StarChild/qu­estions/questi­on18.html

Cenobita

Barnardova hvězda, nejrychleji se pohybující hvězda naší noční oblohy:

Barnardova šipka (nebo Barnardova hvězda) je hvězda v souhvězdí Hadonoše, která má ze všech hvězd nejrychlejší vlastní pohyb po obloze, který činí 10,34" ročně.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bar­nardova_%C5%A1ip­ka

Za lidský život se Barnardova hvězda na pozemské obloze přemístí o čtvrtinu úhlového průměru Měsíce.