Saiph

Existují souhvězdí ve skutečnosti?

Slunce na které se podíváme není ve skutečnosti tam, kde ho vidíme, ale o 8 minut dále. Platí to samé i o hvězdách, že jednotlivé hvězdy jsou zcela jinde, než je vidíme?

Nejlepší odpověď
Edison

Hvězdy vidíme tak, tak vypadaly v době, kdy se jejich světlo vydalo na cestu. Tedy naše druhá nejbližší hvězda Alfa centauri je vzdálena cca 4,4 ly. Hranice pozorovatelného vesmíru cca 13,7 mld ly. K tomu přidej, že galaxie se různě točej, hvězdy se přeskupují, i galaxie se přeskupují. A tak dále… Je to opravdu velký „mechanický stroj“. K těm souhvězdím: Jde o to, jak na ně pohlížíme. Rozhodně to nejsou nehybně svázané hvězdy. Dokonce nejsou ani ve stejných vzdálenostech. A dokonce některé ty objekty nejsou hvězdy, ale klidně i galaxie. A máme potvrzeno, že i jen za dobu existence lidstva souhvězdí významě změnila svůj tvar.

Další odpovědi
Kepler

Samozřejmě, že ne. Souhvězdí jsou jen průmět jejich polohy na „nebeské polokouli“ a souhvězdí jsou jen umělá, jak si je ve své fantazii vytvořil člověk. I hvězdy se hýbou, souhvězdí přes tisíciletími vypadala úplně jinak. Ve skutečnosti souhvězdí vytvářejí jenom obrazce, ale každé to slunce je jinak vzdálené a netvoří soustavu. Dříve oblíbená teze ve sci-fi letět do nějakého souhvězdí je naprostá konina.

Shoehardt

Neexistují. Je se to nám jeví takhle ze Země. Lidé si to takhle pojmenovali, aby se v té změti nějak dokázali orientovat.

aliendrone

Jo, je to tak jak ti to píší. S malým detailem u Edisona – 2. nejbližší hvězda Zemi (po Slunci) je Proxima Centauri. (Alfa Centauri je hvězdný komplex – trojhvězda složená z Alfy A, B a Proximy) ;) :D :D

mosoj

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/chci-se-zeptat-v-jakem-souhvezdi-je-nase-nejblizsi-hvezda-slunce

a mnoho dalších zajímavých odpovědí .

Kepler

aliene, sleduju tě už dlouho, máš podezřelé znalosti o soustavě alfa Centauri. To, co je vidět na jižní obloze je ta alfa, ale má podobně zářivou složku B, někdy známou jako Toliman. Proxima je je jen rudý trpaslík, který to ve značně uctivé vzdálenosti jen sleduje a zrovna teď je k alienům nejblíž.

Edison

Aliendrone, to samozřejmě vím. Pouhým okem však se tento komplex jeví jako jediný objekt, a bavíme se primárně o souhvězdích, proto to zjednodušení na jeden objekt. Možná jsem mohl napsat „trojhvězdu Centauri“… ale to je asi vcelku fuck… 😉