Existuje rozdíl mezi pravdou a realitou?

Pokud žádný rozdíl neexistuje,tak by nápis na prezidentské standartě mohl znít:„Realita vítězí“ – místo: „Pravda vítězí“.
Nebo ne?
Doplňuji:
Jasně. Není ale pravda,že realita vítězí?
V podstatě.

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že je rozdíl mezi pravdou a realitou.

Pravdu u realitu vnímáme někdy jinak. Jednoduchý příklad.

Štěká pes – vnímám štěkot, ale psa nevidím. Pravda.

Ale nemusí štěkat skutečný pes, může jí o záznam štěkotu – realita.

Pravda – shoda představ se skutečností.
Realita – to co existuje objektivně.

Pravda vítězí – husitské heslo, viděli skutečnost podle sebe. Masaryk – pragmatik, pravda byla pro něho to, co bylo užitečné.

Takže o jakou pravdu jde podle nápisu na standartě? Shoduje se tato pravda s realitou?

Další odpovědi
kupkina

Nesmíš zaměňovat skutečnost (realitu) a popis skutečnosti (pravdu). Realita nevítězí, ta tu prostě je. Jde jen o to, aby v našich slovech nebyla překrucována.

dudu

V hodinách práva nám bylo zdůraňováno, že zákon se, na rozdíl od stébla trávy, často ohýbá na tu stranu ze které fouká vítr.
Pravda není absolutní, často je to spíše idea, a měřený stav v daný a neustále pulsující okamžik, pak trvdá realita.