Lukes888

Existovala i jiná verze sbírky básní ,,Kytice" od K. J. Erbena?

Našel jsem zde, při procházení starých otázek, tento verš :

,,Ostřice dívku ubohou břitvami řežou do nohou".

Mnoho-krát jsem básně od tohoto autora četl, ale konkrétně v básni ,,Svatební Košile" jsem tento verš nenalezl. Četl jsem ji i na různých stránkách, avšak o tomhle verši nikde ani slovo.

Nejlepší odpověď
annas

Erben některé básně z Kytice zřejmě upravoval. Vím o Svatební košili, kterou pozměnil 3× za svého života – v druhém vydán je rozdíl od prvního, , třetí vyšlo až posrmtně, ale změnu v textu Erben před smrtí autorizoval.

Takže toto třetí vydání je považované za definitivní.

Jinak jednotlivá vydání jsem nesrovnávala, tudíž rodzíly nemohu posoudit. Mám starší Kytici, která vyšla, mám dojem, v edici Světová literatura. Druhá je novější., ilustrovaná.

Stejně tak byla Svatební košile zpracovaná jako film, komiks, v hudbě, (třeba i Antonín Dvořák), v divadle Semafor atd. takže i zde došlo k některým úpravám.