štamgast

Emil Hácha-podporoval nacisty?

Podporoval Hácha nacisty jenom na oko před Hitlerem nebo i v soukromí?
Doplňuji:
Axle, já se tam díval…

Nejlepší odpověď
anonym

Pro doplnění správných odpovědí doporučuji shlédnutí tv filmu „Noc rozhodnutí“ r.1993 režie Pavel Háša, kde ztvrárnil Emila Háchu ve své poslední filmové roli vynikající Rudolf Hrušínský.

Další odpovědi
anonym

Kdybys jen trošku víc dával pozor při dějepisu, dávno bys věděl, že Emil Hácha byl možná všechno jiné, ale nikdy žádný nacista.
Aspoň po letech se zastyď a jukni do odkazu, máš značné mezery.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­mil_H%C3%A1cha

Drap

Hácha asi neměl moc možností. Spíše byl unášen systémem

led

Najpr zamyslenie.
Byť nacistom znamená byť členom NSDAP. Človek môže byť nacistom aj bez členstva ak zdieľa myšlienky toho hnutia.
Poporovať nacizmus neznamená len viditeľná priama podpora, ale i pasivita a nebránenie rozširovaniu nacistickej myšlienky.
A teraz trochu histórie:
Po emigrácii Československej vlády na čele s E.Benešom, bolo treba vytvoriť novú vládu – vznikla úradnícka vláda na čele s prezidentom Emilom Háchom. Starý pán v snahe udržať celistvosť a akúsi samostatnosť Čiech sa snažil kľučkovať medzi príkazmi z Berlína a potrebami českého národa. Po atentáte na Heydricha nemecká sila zlomila Háchovu energiu a stal sa z neho len pasívny starec.
Ako priznal aj povojnový Národný súd od januára 1943 Hácha už nebol zodpovedný za svoje činy.
Možno povedať, že svojou pasivitou podporoval nacistov, ale tak isto možno povedať, že svojou pasivitou odporoval nacistom. Na toto nie je jednoznačná odpoveď.
PS.
Na školách sa dejepis podával rôzne, pamätám zo základky, že Hácha vlastne podporoval nacizmus a to som dávala pozor – dejepis ma bavil. Neskôr po 1968 sa pohľad na Háchu začal meniť, ako sa v tom má potom chudák žiačik vyznať?

venkovan

O Háchovi byl nedávno v televizi zajímavý dokument. Z toho dokumentu by se dalo vysledovat, že ani jedno, ani druhé. Tu funkci vzal po dlouhém rozhodování s cílem, že se bude snažit německý tlak na národ co nejvíce snížit. A věděl, že ho ta funkce zahubí.
Po válce vítězové potřebují najít oběti a EWmil Hácha byl celkem po ruce.