Fitkar

Dýchací a trávicí trubice jsou spojené?

Máme spojenou dychaci a travici trubicii v jednu nebo to je rozdělené? Nikdy jsem to nechápal, to máme jednu trubici a je to tak šikovný aby nám to jídlo nepadalo do plic nebo jak to je? A jak to je s tím když polknu hleny, jde mi to zpátky do plic nebo do žaludku?

Nejlepší odpověď
annas

Viz odkaz
http://www.na­bla.cz/obsah/bi­ologie/kapito­ly/biologie-cloveka/dychaci-soustava-cloveka.php

" Hltan (pharynx)
Místo, kde se kříží dýchací a trávicí trubice – společná část těchto dvou soustav.

  1. nosohltan (nasopharynx)
  2. oropharynx

Společné část dýchací a trávicí soustavy.

3. laryngopharynx

atd. "

„Hrtan navazuje na hltan,. Vstup do hrtanu je chráněn hrtanovou příklopkou, která se při polykání reflexně uzavře a brání proniknutí sousta do dýchacích cest.“

Z toho plyne, že hrtan je při jídle uzavřený.

Je ale nebezpečné se při jídle bavit, příoadně smát apod. . Jedna moje příbuzná, věk kolem 25 let, matka dvou dětí svačila v zaměstnání a přitom se bavila ss kolegyněmi, Nikdo už neví, jako to přesně bylo, najednou se začala dusit, kousek chleba jí při mluvení, tedy dýchání, vnikl do hrtanu. Před očima kolegyň se udusila. Ani rychlý zásah záchranné služby nepomohl.

Další odpovědi
Edison

Jícen je jedna a průdušnice druhá. Začínaj jinak, vypadaj jinak, maj různý funkce, různý povrch a končej úplně jinde… Kdyby to byla jedna, mohl by člověk MORMÁLNĚ mluvit „břuchem“. Hlasivky jsou jinde. „Záklopka“ „přepíná“, jinak bys polknul do plic (což se občas stát může – zakuckání)… Polknutí jde vždy do žaludku (pokud nejsi jogín, kterej by to asi i umět mohl, polknout do plic).

Zdroj: https://www.go­ogle.com/sear­ch?newwindow=1&hl=cs&­site=imghp&tbm=is­ch&source=hp&biw=1­438&bih=757&q=pr%C5%AF­du%C5%A1nice%20j%C3%AD­cen&=&oq=&gs_l=#im­gdii=7CLQtyqeT­JJbmM:&imgrc=v_Hz3I0n­FInUgM:

Kepler

Na začátku traktů jsou spojené nosohltanem. Proto se někdy stává, že kousek jídla na „zaskočí“ a vdechneme jej. Nosohltan je horní část hltanu, ve kterém se kříží trávicí a dýchací soustava.

Drap

Každá trubice je zvlášť

da ny

Ach jo, nevím, kolik je Vám let a zda máte za sebou již ZŠ a hodiny přírodopisu.
Protože toto je otázka za 100 bodov…, nebo prima vtip.
😉