dust8

Došlo k uzákonění 1,5 metrového odstupu, který musí řidič udržovat při objíždění cyklistů na vozovce. Souhlasíte s ním?

Zdroj: https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/cykliste-uspeli-poslanci-odhlasovali-bezpecny-odstup-pro-jejich-predjizdeni-150634

Nejlepší odpověď
Emefej

Jiná odpověď

Z hlediska bezpečnosti cyklistů je to jistě přínos. Z hlediska plynulosti dopravy to může být kontraproduktivní – je spousta silniček kde legálně nebudeš moci pumpičkáře předjet.

Další odpovědi
Drap

Ne, protože...

Ne, protože je to šité horkou jehlou. V mnoha případech nelze dodržet, abych neporušil jiný předpis. Někde je vozovka tak úzká, že když cyklista/někteří i tam kde je místa dost, jedou 2 m od kraje/ neuhne, tak ho nedokáži předjet, aniž bych nepřejel plnou čáru. Mám tedy přejet cyklistu, nebo plnou čáru? Pokud nepřejedu ani čáru a ani cyklistu a pojedu bez možnosti předjetí za cyklistou, brzdím tím plynulost dopravy. Jak se mám tedy zachovat?

Funna

Ano, protože...

jsem cyklista a to objíždění tak, že mě skoro líznou zrcádkem není fakt moc příjemné…stačí aby tam v tom okamžiku, kdy nemám kam uhnout, byla díra a jsem v pr…
ale jsem i aktivní řidič a tak se snažím to samé nedělat těm na kole…
ale jestli uzákonění něco změní, o tom dost pochybuju…a jak se to bude vymáhat a kontrolovat…
v místech, kde nejsou cyklostezky, tu máme ve městě u krajnice (po pár metrech) velké piktogramy kol s tím, že to bude řidiče motivovat, aby jeli dál od kraje (cesta je dost široká, tak není problém)…ale neřekla bych, že by na to berou všichni ohled…

Kepler

Ano, protože...

Snad se to v praxi bude dodržovat, ale moc tomu nevěřím. V každém případě je to přínos pro bezpečnost cyklisty. Zkušenosti mám z obou stran a vím jak je nebezpečné těsné míjení.

zjentek

Jiná odpověď

Tak jednoho bobíka jsem už kdysi dávno „líznul“ za šlapátko, když se na úzký cestě „volně připojil“ z vedlejší do mýho směru a v protisměru jel traktor. Opravdu jsem v tu chvíli 2× nerozmýšlel, kdo z nás dvou by měl tu situaci přežít. Poslal jsem ho do škarpy a do pěkně hustejch ostružin, takže si to dobře užil, bo tvrdý dopad a tedy případnou tvrdou újmu v jeho případě eliminovalo prakticky neprostupné trní! Holt, má to někdo štěstí… i když bike Ukrajina v hajzlu. Totálka, na odpis. Nakonec mně musel zacvakat i poškrápaný přední dveře spolujezdce pedálem. Ještě po pár měsících u soudu neviděl, jak měl doškrábaný xicht. Zato už byl střízlivý.

Tak pokud se to nebude vztahovat i na ty neosvětlený či jinak neviditelný bobíky na kole na silnici, tak mně těch 1,5 m popravdě nijak netrápí, přestože už teď je mně jasný, jaký zácpy budou vznikat, bo „slečinky“ za volantem budou nyní nově brzdit za každým cyklistou na relativně široký silnici pokaždý, když v protisměru něco pojede. Taky asi přibyde dosti přestupkových řízení, až recesisté a jiní škodolibí bobíci začnou úřadům z dlouhé chvíle posílat své „čerstvé úlovky“ pořízené palubními kamerami na svých vozech.

paul1

Ano, protože...

Cyklista je ten, co to skoro vždy prohraje, takže je na ně třeba brát ohled.

Schluker

Ne, protože...

… neexistuje zpusob, jak tuto vzdalenost za jizdy zmerit. Nedej boze pokud cyklista nepojede u kraje tak, jak mu ukladaji predpisy, muze efektivne znemoznit predjeti na mnohakilometrovem useku. Je mnoho uzkych silnic, kde i kdyby jel cyklista u kraje nebude mozne ho legalne predjet, to je podle me ulet. Vymahatelnost tohoto narizeni je taky usmevna. Jak to budou organi merit? Odpovim si sam – nijak, protoze neni jak.

Ametyst

Ne, protože...

Být sešněrovani smrští zákonů vede jen k tomu, že už nevime, kdy je porušujeme. Řidiči jsou už tak dost znevýhodňováni. Když máte SPZ a řidičák, pro policii jste snadné sousto,ne jako cyklisté. Ještě aby cyklistům schválili promile, chudáčkům utlačovaným, a bude vymalováno.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Funna

Emfeji…neznám moc cest, které by nebyly dostatečně široké a pokud takové jsou, tak jsou to nějaké místní či účelové komunikace a tak tam se to stejně takhle řešit nebude…
a pokud narážíš na to, že je tam plná čára a i když je v protisměru volno, tak ho nesmíš předjet…tak to nesmíš ani teď…a stejně se to nedodržuje…
a takové předjíždění (řidič si je jistý, že to dá), když jede auto zároveň i v protisměru, to bych ti přála, zvlášť když je to náklaďák, jak to s tebou na tom kolet tlakem vzduch zamává…ten v autě bude mít max. potlučené plechy, ale tebe v lepším případě povezou do nemocnice…

zjentek

Funna „…a stejně se to nedodržuje“. No jistě, protože dotud bylo možný se vymluvit, že nebylo zapotřebí plnou čáru přejíždět, bo jste se při předjíždění s cyklistou jednoduše a pohodlně vešli. Tohle už teď možný nebude. Takže „good luck“ na dlouhým úseku s plnou čarou, kde před námi jede cyklista. (Leda by v rámci nového silničního zákona cyklista „MĚL ROZUM“, sesedl z kola, zastavil u krajnice a pustil nás. Pokud se tak však nezachová, striktbě doporučuji NOVĚ nepředjíždět, bo může mít na přilbě či řídítkách kameru a když se mu vaše předjíždění NEBUDE LÍBIT… (; (; (;

Funna

ale no tak…na úzké cestě bys to neokecal ani náhodou…a bezpečný odstup musíš udržet vždy…
a nevím, proč bych měla slézat z kola a pouštět auto, to bych byla pěkný kretén…ty sedíš v autě v pohodlí a vezeš si prdel, no tak bóže přijedeš o minutu pozděj a třeba ti to zachrání život, protože by ses třeba jinak naboural…já musím zastavit a slézt z kola, milostivě pustit ty psychopaty, co nevydrží ani minutu a pak zase nasednout…ty asi na kole moc nejezdíš, že?
PS: nejsem žádná sváteční slečinka co se řízení týče, jezdím hodně svižně, ale nejsem prase…

zjentek

Tak jinak – dosud jsme potřebovali pruh 3m širokej, abychom BEZPEČNĚ předjeli cyklistu. Nově budeme potřebovat pruh o šířce 4 m. Nebude- li, povlečeme se za ním v auťáku jako smrad, no. Tak dlouho, dokud to plná bílá nedovolí! Jak prosté.

zjentek

A tyhle počty vycházej z předpokladu, že jde o NORMÁLNÍHO cyklistu babetistu, kterej se drží při kraji vozovky a nejede jako pitchus další metr od krajnice. Třeba SCHVÁLNĚ, že? No co, co není zakázaný… a když můžu?!

Aby taky existovala nějaká spravedlnost – uzákonili zároveň také cyklistovi nutnost jízdy při krajnici?

Ono tady může vypadat, jak mě to DĚSNĚ TRÁPÍ, ale… Ve skutečnosti se už STRAŠNĚ TĚŠÍM na ty naschvály mezi cyklisty a řidiči, mezi nimiž zákon vykope zase širší a hlubší prohlubeň. Koláči vs. volanťáci na vozovce, to zas bude měření ega!

Funna

a ty tvé počty.. auto má cca 2 m, dnešní nová kola široká řídítka cca 80 cm…a tobě stačí 3m silnice k bezpečnému objetí???…jsi děláš srandu??

Funna

Tz toho plyne, že přesně ty jsi z těch, co cyklisty jen líznou, protože půl metru není žádný velký odstup a už vůbec ne bezpečný, jak si mylně myslíš…

Ametyst

Zjentek: Řidič se dostane hezky do protisměru, je přece zvyklý riskovat. Tady mu to přímo nařídí zákon. Co si policie vezme na cyklistovi bez spz, bez dokladů a bez zodpovědnosti?

Funna

sorry, ale co to je za demagogii…na morální cestě bys měla i tak odjíždět cyklistů v protisměru…a musím se opakovat, řídím casto a hodně dlouho, takže nemám averzi k řidičům, ale protože jezdím i na kole, tak vím, jak se bezohledně chovají…ono to z auta vypadá, že je tam kus a je to bezpečné, ale z pohledu cyklisty je to úplně o něčem jiném…a když už jsme u toho zvyhodňování…tak nejlépe jsou na tom chodci…řidič může za nehodu, i když přejede opilce spícího v noci na krajnici ☹

Funna

ne morální, ale NORMÁLNÍ