zeeue

Dokázala by příroda existovat bez masožravců? Proč dominují v potravním řetězci, když jsou vlastně nejméně důležití?

Teď nemám na mysli mrchožrouty a rozkladače, myslím tím masožravé predátory. Kdyby nebyli, býložravci by se sice množili a množili – na druhou stranu, kdyby nebyli, bylo by tu ale zase pro ty býložravce víc místa, takže by to vlastně nevadilo, že by se množili. Přítomnost masožravců také zajišťuje evoluci kořisti, ale je to opět dvousměrné, kdyby nebyli masožravci, nebude potřeba, aby se býložravci vyvíjeli tímto směrem (rychlejší běh, širší úhel zorného pole, atd.) Rostliny by tím neutrpěly, jsou přirozeně uzpůsobené k tomu, že když ztratí svou část (např. při pastvě), nezhynou a dorůstají. Z toho plyne: rostliny by mohly existovat bez živočichů všeobecně, a přesto stojí na počátku potr.řetězce. Býložravci a rostliny by mohli existovat bez masožravců v klidu, míru a harmonii, přesto masožravec vévodí potravnímu řetězci, i když ekosystému zase nic převratně důležitého nedává. Proč to tak je? Co by se stalo, kdyby masožravci nebyli?

Doplňuji:
No tak to pardon, že jsem se některých z vás svou otázkou tak dotkla :D nepovažuji se za boha – to bych se asi neptala obyčejných smrtelníků :D :D ani nevymýšlím nový přírodní řád – ptám se na podmínky toho stávajícího… a nakonec – odkažte mě prosím konkrétně, která biologická literatura přesně uvádí, že rostliny nepřežijí bez živočichů, ať jsem teda chytřejší ;)

Nejlepší odpověď
annas

K doplnění vaší otázky

"Ze zkamenělých zpráv víme, že život na Zemi musel začít organismy podobnými rostlinám, a rostliny jsou také základním prvkem a pojítkem v potravinovém řetězci. Jsou základem potravy nejrůznějších živočišných druhů. Avšak úloha rostlin v evoluci života na Zemi je ještě důležitější a složitější, protože ve skutečnosti rostliny dokázaly změnit atmosféru na naší planetě tak, že umožnila rozvoj živočišné říše. Je pravděpodobné, že kvůli obrovskému množství oxidu uhličitého, který byl původně přítomen v atmosféře, živočichové nebyli schopni dýchat, ale při procesu fotosyntézy rostliny absorbují oxid uhličitý a uvolňují kyslík.

Je to schopnost rostlin uskutečnit proces fotosyntézy – za pomoci slunečního světla – která znamená počátek potravinového řetězce. Rostliny umožňují vývoj býložravcům a tito býložravci potom dále umožňují vývoj masožravců. Evoluce je však neobyčejně pomalý proces a přirozený výběr dává přednost těm živým bytostem, které se dokážou přizpůsobit změnám životního prostředí." atd.

http://www.zi­vaplaneta.cz/de­jiny-zeme-a-zivota/vyvoj-rostlin/

--
Ekosystém bez býložravců by byl velmi odlišný od toho, co máme teď. Byly by jen rostliny, které by se snažily bojovat, konkurovat jiným rostlinám. Mohou to dělat tím, že rychle rostou a rozšiřují listy, aby zabránily tomu, že ostatní nebudou mít sluneční světlo. Mohou to udělat také tím, že půda se stane toxická pro jiné druhy. Nebo se mohou stát parazity na jiných rostlinách. Jedna věc je jistá, že by nebyli žádní masožravci.

Svět bez masožravců by byl také velmi odlišný. Bez masožravců , kteří regulují počet býložravců, by se jejich počet dramaticky zvýšil. To by zase snížilo množství dostupných rostlinných potravin, býložravci by neměli co spásat. Takže by došlo "k havárií "v důsledku nedostatku potravy.

Pokud by existovali jen býložravci, neexistovaly by žádné rostliny. Masožravci se vyvinuli proto, aby získali výživu a pomohli ochraně rostlin.

Je pravděpodobné, že masožravci existovali předtím, než se vyvinula fotosyntéza v jednobuněčných organismech. Masožravci pravděpodobně existovali před býložravci, krmili se bakteriemi, které konzumovaly minerály a sloučeniny vzniklé kolem sopečných větracích otvorů nebo jiné „chemikálie“ "nalezené v mořské vodě. Je to víc než možné, je to velmi pravděpodobné.
Konečný výsledek všech je stejný. Rovnováha světových ekologických systémů vyžaduje absolutně masožravce. Bez nich by se systémy úplně zhroutily.

Můžeme mít jelena, protože máme vlky, medvědy, kojoty a orly atd. Bez nich bychom nemohli mít jeleny. To je prostě život a je to v pořádku.

V anglických zdrojích najdete dost informací.

https://www.go­ogle.cz/search?q=the­re+would+be+plan­ts+without+car­nivorous+animal­s&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&d­cr=0&ei=p-FlWq37A4aq8we­W_KmAAQ

Další odpovědi
Drap

To jsou nesmysly. Jsi snad Bůh, že vymýšlíš nový řád přírody? Kdo by ty rostliny opyloval? Až by bylo tolik býložravců, že by rostliny nestačily a bylo vše vypasené, co by se dělo? O celý potravinový řetězec je v přírodě svým způsobem vyvážený. Jakýkoli zásah do něho by se zákonitě projevil někde jinde.

Klaproth

„rostliny by mohly existovat bez živočichů všeobecně“???

Nastuduj si nejprve něco málo z biologie a až potom začni vymýšlet nový přírodní řád.

Kelt

Kdysi nasadili do Austrálie králíky, a ti jim zničili veškerou vegetaci. Masožravci mají velmi důležitou úlohu, protože omezují právě rozšíření těchto býložravců. Je to stejné, jako bys řekla, že jsou nedůležití třeba ptáci, kteří jedí housenky, protože housenky jsou stejně důležité. Kdyby nebyly ptáci, housenky by zlikvidovaly veškerou úrodu. Prostě příroda nepřipustí, aby nějaký druh ovládl celou zemi, ať už jsou to masožravci , ptáci, mravenci, baktérie a pod.
A rostliny by také nemohly existovat samostatně, rozmnožují se díky tomu, že je včely opylují. Kdyby těchto nebylo, rostliny by sice se rozšířily po celé zemi, ale postupně by nastala jejich degradace.
Doplňuji – Jak nejsou důležití? Na co by byly rostliny, kdyby z nich nebyl užitek. Jako potrava pro zvířata, nektar pro hmyz a podobně, navíc z rostlin se získávají důležité látky, barviva, léčiva a podobně. A taky jako potrava a zdroj energie pro býložravce. No a ti býložravci se nemohou množit do nekonečna, pak by zlikvidovali veškerou faunu. Proto jsou masožravci, kteří to regulují. Člověk nějakými zásahy to občas pokazí, když přenese rostliny nebo živočichy na jiné místo. Ale příroda je mocnější a vyvíjí se. Kdyby nebyli masožravci, býložravci by se přemnožili, a navíc by zůstávali jak slabší, tak i silnější. A proto je to tak pěkně v přírodě zařízeno. A na to chceš nějaké odkazy, důkazy, nebo nějakou teorii? Podle mne má každý živočich své místo a funkci v přírodě. Rostlina i živočich, virus i bacil.

Dochy

Jak píší kolegové… V té teorii máš dost chyb.
Bez té soutěže by se spousta organismů vůbec nevyvinula (pokud zůstaneme u evoluční teorie). Spousta bylin je závislá na živočiších. Pokud by najednou zmizeli živočichové, s rostlinným světem by to dost zamávalo. Pokud by se živočichové pouze nevyvinuli, pak by se rostlinný svět vyvíjel jinak.

Rozhodně není pravda že „Rostliny by tím neutrpěly“ (neomezeným růstem populace býložravců). Vidělas někdy výběh nějakého hospodářského zvířete? Tak třeba pokud jsou slepice na menší zahradě, pak ze zahrady budeš mít během pár týdnů/měsíců holou pláň. Nepřežijí ani kopřivy. Stromy jakžtakž ano, ale nový strom tam nevyroste. Pak (pokud budeš chybět Ty jakožto zástupce té nejvyšší sorty) začnou zvířata chcípat hlady. Co je lepší? Riziko toho být loven, nebo smrt hlady pro většinu populace?

RyuzakiKate

Jak se tu už uvedlo – opylování rostlin. Je sice pravda, že některé rostliny se množí i přenosem pylu větrem, ale spousta jich je právě hmyzosnubných.
Dále mohou pomáhat i třeba někteří vodní ptáci, protože teprve po projití sežraného semena jejich trávicím traktem může rostlina vyklíčit, respektive se roznese dále (např. jalovec).
Díky zvířatům můžou vznikat vyšlapané cesty, na kterých můžou klíčit další rostliny, které by jinde neměly šanci se uchytit.
Na tzv. poháňkových pastvinách v podhorských oblastech se provádí pravidelné sešlapávání a spásání, aby zde mohl růst (opět ten) jalovec a vzácné orchideje.

Jak správně uvádíš kompetici – rychlejší běh atp. měla bys mít na paměti, že ty antilopy závodí hlavně mezi sebou, nikoliv s predátorem. Dokonce se někteří živočichové obětují za záchranu celého společenstva – tomu se říká altruismus.

Též tu bylo uvedeno přemnožení hlodavců – ti jsou nejpočetnějším řádem savců. Co by tu asi zbylo na nás, kdyby nám to všecko sežrali? Kdo by měl regulovat nemocné jedince? Měli bychom tu klást na každý metr 20 pastiček? Všichni si uděláme zbrojní průkaz a budeme je odstřelovat…?

Pokud otázka vyvstala na základě odmítání masa, jakožto životní filosofie, měla bys vědět, že člověk není masožravec, nýbrž všežravec, což ale neznamená, že musíme jíst všechno. Znamená to, že máme na výběr. Dnes už nemusíme chodit lovit do lesa (ale přijít do krámu a vzít si kýtu z mrazáku – haha), abychom nasytili náš kmen. Ale to by bylo zase na jiné a delší povídání.

Když to vemu od počátku – pokud by se tu zvířata vůbec neobjevila, asi tu máme dodnes obří přesličky, plavuně, kapradiny atd. Ale to bychom tu vlastně nebyli ani my.

K přečtení doporučuji jakoukoliv učebnici biologie a ekologie (protože jak víme, ekologie se nezabývá ochranou přírody, nýbrž vztahy mezi živými jedinci a jejich prostředím), pokud chceš něco konkrétního, tak Jak se dělá evoluce od Zrzavého, Storcha a Mihulky, nebo jakoukoliv knihu od evolučního biologa Jaroslava Flegra.

aliendrone

Ano, dokázala. Svého času byly na souši jen rostliny, ovšem to podnítilo vznik živočichů – býložravců a to zase vznik masožravců. Dnešní ekosystém je nastaven tak, že pokud by se z něj odstranili masožravci, tak by se příroda jak ji známe opět vrátila ke stavu středního proterozoika – což by obnášelo vymření NAPROSTÉ VĚTŠINY živočišných(bý­ložravých) i rostlinných dru­hů.

Obecně zahrávat si s něčím, co se vytvářelo miliardy let, aby to dobře fungovalo FAKT NENÍ DOBRÝ NÁPAD! ;) :D :D

(Proto jsem tak háklivý na „hurá“ genetické manipulace. Nejsem sice proti, dokonce považuji výzkum i experimenty na daném poli za NEZBYTNÉ – jen mi přijde, že by v tomto případě mělo platit nikoliv 2× měř a 1× řež, ale přinejmenším 10× měř! Ale to ne, hlavně prachy především a hned, tumáš „lepší“ kukuřici atd. Abychom se jednou nedivili… ;) :D :D)

Emefej

Ano, bez masožravců by příroda stále existovala, ale život by se vyvíjel jiným směrem. Jsi na dobré cestě, nenech se odradit posměchem, Darwin se také setkával s nepochopením.

quentos

Zas ňákej pošahanej vegoš, kterej by nejradši vystřílel všechny masožravce a všežravce? (A pak že jsou masožravci vrazi…)
Jak už bylo řečeno: kdo by rostliny opyloval? A navíc: když se opylovač přemnoží (jako se to často stává mouchám) – co potom? Kdo je sežere? To tě nezachráněj ani tuny Biolitu.

iceT

A ty jíš maso? Pak jsi taky masožravec.

aliendrone

Mohl by prosím někdo upravit moji odpověď, mám tam chybu – místo erathemu proterozoikum má být PALEOZOIKUM! Nevím jak, ale stalo se, no. To bude tím neustálým chlastem, fetem a sledováním porna s klaunama. ;) :D :D

Otázka je zamčená, tudíž sám to nemohu učinit, ale někdo s vyššími právy… předem děkuji! :)

RyuzakiKate

Mně by nevadilo s tebou v klidu mluvit, jestli se tě něco z toho, co jsem říkala, dotklo, tak se omlouvám. Ale takovéto debaty je lepší řešit osobně, protože je to na dlouhé povídání. Pochopitelně je chvályhodné, že si (třeba) nenecháš vtloukat do hlavy všechno, co vám říkají učitelé, jako absolutní pravdu, ale zase nemůžeš zpochybňovat všechno (neříkám, že to děláš) – kdo by chtěl žít v nejistotě…?

quentos

Tady ještě odpověď jednoho evolučního biologa (v angl. – John Kuo) https://www.qu­ora.com/Were-humans-meant-to-eat-meat-Is-it-natural

zeeue

iceT: no a???? To potom jako nemám právo přemýšlet, že nás není zapotřebí. Fakt se omlouvám, všem přítomným dotčeným masožravcům :D Jinak jsi mi fakt hrozně odpověděla na mou otázku :D

quentos

… tak jsem dal echo sestře (RyuzakiKate) – vystudované bioložce a ekoložce. Jestli tě neuspokojí její odborná odpověď , pak jsi skutečně fanatik a není ti pomoci.

zeeue

Jsi vůbec normální? Jaký fanatik? V čem? Maso žeru normálně jako všichni NORMÁLNÍ všežravci. Jů, to je překvápko! Nežeru uzeninu teda, ale to mi připadne zdravé a ne fanatické 😁 Vařené maso jím ráda, vždy za něj však s pokorou poděkuji. Tvoji odpověď zvažuji nahlásit – dost mne uráží a na mou otázku vůbec neoodpovídá.

Je fakt mazec, jak vy předsudkáři vůbec nepřemýšlíte a dokážete jen škatulkovat a škatulkovat a předsudkovat a už vůbec vás nenapadne, že někdo jiný třeba nad něčím polemizuje, uvažuje… zkuste to, fakt vám to nezaškodí.

RyuzakiKate

… anebo v krajním případě můžu poskytnout kontakt na nějakého doktora/docen­ta/profesora… :D

zeeue

😁 a co mi teda je, když maso JÍM!? To, že jím maso mi zakazuje o něm polemizovat????!!!!

quentos

… po přečtení prvního řádku jsem čekal „psychiatra“… což se vlastně s uvedenými tituly nevylučuje :{D>

zeeue

Vidím že jste opravdu znalci a jedničky – povrchnost, posměch, absence byť jen špetičky empatie, cynismus, jízlivost, nezájem, dosebezahleděnost, to vám jde, koukám…Nestydím se za svůj pokorný a uctivý postoj vůči přírodě, nevidím na něm nic špatného. Vy ano? Za to se však styďte sami…

quentos

My se za nic nestydíme, posměšný tón tady máš od začátku TY a my ti ho jenom vracíme.

Dochy

Však v poho… Klidně vymýšlej teorie a my Ti je budem bořit. To už je tak osud většiny lidí co se snaží přemýšlet. Ale je fakt, že zrovna tahle teorie má trhliny docela zjevné 😉

(Na druhou stranu, když první lidé začali mít pocit, že by mohli létat, jejich kolegové také v daných teoriích také viděli trhliny až příliš dětinské… a teď „létáme“ i na Měsíc.)

zeeue

Má otázka měla charakter úvahy a polemiky! Neměla nikam mířit, do žádného veganství – proboha! Vždyť podle mé otázky o člověka ani nešlo!!! Šlo především o velké kočkovité – čistě masožravé šelmy apod… Fakt je to hustý – jen úvaha o důležitosti predátorů a hned jsem za pošahanýho vegana a fanatika? Běžte se bodnout, jdu si pokorně zbouchnout svůj gáblík z KFC a pak jdu s láskou dodělat krmítko pro ptáky 😉 Peace!

Dochy

Nevím jestli sis vůbec četla mé reakce… Pokud se nemýlím, nikde v nich nemám jedinou zmínku či narážku an nějaké šílené vegany. Pouze diskutuji Tvou teorii přírody připravené o predátory.

zeeue

(PS. Něco za něco)

aliendrone

No, jen si koleduj… ;) :D :D

Mě už skoro nic nepřekvapí, tudíž bych se nedivil, kdyby „z ničeho nic“ najednou celá otázka zmizela! (tady je to běžné) :D :D :D

zeeue

Zmizet by měly především některé odpovědi. Uražet mne a obviňovat mne z fanatismu, pošahaného veganství a co já vím, co ještě. PROČ TO ŠKATULKOVÁNÍ? Odmítám veganství – můj názor je, že je veganství pokrytecké – nejedí maso, vajíčka, neutrhnou jablko ze stromu, ale pak přijdou domů a chodí po dřevěné plovoučce. Já ctím především přírodu, ctím její řád a neschvaluji jít proti němu. Příroda stanovila člověka všežravcem. Netvrdím, že to znamená, že by se měl člověk non-stop cpát masem, rostlinná strava je mnohem zdravější než masná. Žijeme však v pásmu, kde v zimních měsících člověk asi těžko sežene rostlinnou stravu (myslím na přirozené a přírodní úrovni, né že zajde do sámošky). Tudíž schvaluji, aby člověk pojídal rostlinou i masnou stravu, aby tak však činil s pokorou, neplýtval, netýral, vždy měl na paměti, že jeho život může pokračovat za položení jiného života a byl za to s úctou vděčný, aby přírodu a Zemi bezmezně miloval a obdivoval. Toť můj názor a postoj. Ale asi jsem teda magor a pošahanej fanatik…