Avatar uživatele
Zlatý

Dnes jsem narazil na příjmení Kníže..

... a proto že jsem považován za pologramotného,může mi někdo z vás vysvětlit, jak toto příjmení skloňovat,jakým tvarem se píše manželka zmiňovaného příjmení a pod. ?!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Příjmení, která vznikla z obecných podstatných jmen skloňovaných podle vzoru "kuře" (Poupě, Hrabě, Dítě, Kníže ), můžeme skloňovat podle vzoru „soudce", ale na základě jejich původu je lze v nepřímých pádech rozšířit o kmenotvornou příponu -et- Způsob skloňování záleží zejména na rodinné tradici. Správné Kníže - bez Kníže nebo Knížete.

Takže manželka může být Knížová i Knížetová - záleži na rodinných zvyklostech.

Česká mluvnice

Podobný dotaz byl na příjmení Dítě, takže jsem doplnila svou tehdejší odpověď o příjmení Kníže.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Češtinu stoprocentně objasnila annas, takže neni co dodat. Vybavila se mi však jedna věc. Qsi před měsícem jsem se seznámil s chlapíkem, amaterským zapáleným šermířem, který si dostatečně zachovával středověký vzhled. Podal mi ruku , řka : "Jsem Kníže ". Myslel jsem, samozřejmě, že se jedná o vtipálka, který se představuje svým vyšermovaným titulem. Až mi dal vizitku, tak mi došlo, že sejedná o skutečného pána tohoto jména.


Avatar uživatele
Zlatý

a jak by se skloňovala moje babička tu si nepamatuji - můj děda se jmenoval Josef Máslo, ale vážně :)
Máslová ??


Avatar uživatele
Zlatý

Nedávno jsem se setkal s mužem, který se jmenuje František Milion. Je jeho manželka Milionová nebo Miliontá?
Doplňuji:
Ve druhém případě by to byl tedy borec.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad briketka:
Jsou jistá pravdila prp přechylování u ženských příjmení. Základ Másl + o = koncovka, která zařazuje slovo k rodu (to máslo x ten Máslo). Skloňování se shoduje, až na kěteré pády - např. 3. p. k máslu x p. Máslovi. Jeho žena = Másl-ová.

Ad dudu: Pokud nejde o nadsázku, tak jediný možný tvar pro partnerku nositele příjmení Milion (= podstatné jméno) je Milion-ová. Jinak rozdíl mezi milionem a p. Milionem bude ve skloňování v některých pádech (životnost x neživotností).

Žena by byla Miliontá, kdyby se její parnter jmenoval Miliontý. Takové příjmení u nás neexistuje. Čeho by měl v minulosti milion??? :-))

Avatar uživatele
Zlatý

dudu

Paní Annas o nadsázku se nejedná. Poněkud drsné je, že jsem se s tímto příjmením setkal na vyvěšeném parte a při zjištění, že dotyčný zemřel ve 53 letech mně hlavou proběhla myšlenka "vidíš měl si milion a stejně ti to bylo houby platný".

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Pane dudu, zřejmě jde o nedorozumění. Já reagovala na ženské příjmení k mužskému Milion = Milionová - u nás 25 nositelů tohoto příjmení.

Příjmení Miliontý/á nejsou zachycena. Mě zajímá z pohledu jazykového, zda na parte byl p. Milion, neb p. Miliontý. Pak by registr osob nebyl úplný.
Děkuji.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3827
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1654
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1276
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 874
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.