unicorn

Co je to literární tradice?

Nejlepší odpověď
annas

Tradice je to, co se předává z generace na generaci, určité kulturní vzorce, objasňuje to, co bylo v minulosti, zvyky, obyčeje atd., v literatuře jsou to opakující se žánry, literární druhy, přístup ke skutečnosti … navazání na to, co se objevilo, i když se samozřejmě zpracovává jiným zplsobem, jiným jazykem atd.

Takže tradice = to, co se předává, ale i přebírá.

Samozřejmě v literatuře se přebírá to, co bylo vytvořené v minulosti, samozřejmě jinak zpracovává atd. Předává se i další generaci – návaznost mezi obdobími … ale vzniká i
něco nového.

Např. tradice satiry a humory – definice satriy i humoru, kdy satira vznikla – výsměch negativním jevům humorně nebo ironicky, s nadsázkou kritizuje nešvary atd.

Vezměte si první české satiry Hradeckého rukopisu atd. Nebo Švejka, Saturnina – takže žánr satiry či humoru nezanikl, spisovatelé vyjadřují podobným způsobem názor na negativní jevy tak, ak jako v minulosti – s nadsázkou, s humorem atd.

--
Nebo tradice historické prózy , obraz venkova, ženy v literatuře …