Avatar uživatele
WeeBear

Dělení dvou a více ciferných čísel – jak vysvětlit?

Mám mladšího brášku a tomu začla dělat problém matematika, dělení dvojmístných čísel chápal dobře (příklady např. 64:8), ale už berou víceciferná čísla dělená jednociferným dělitelem (např. 255:5) a z hlavy to počítat neumí.

S bráškou nebydlím (a je dost daleko na to, abych mu to došla vysvětlit) a mamka s přítelem matiku také nikdy moc nechápali. Snažila jsem se to mamce vysvětlit, ale vůbec nevěděla o čem je řeč, asi jsem to vysvětlovala moc složitě.

Tak vás žádám o radu, jak byste to vysvětlili co nejjednodušeji Vy? Odkazy mi teď moc nepomůžou, i to je složitě.. ☹
Doplňuji:
Děkuji všem za odpovědi! 🙂

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? barnajka před 4065 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
bolak

Dělení dvojciferných čísel zvládal dobře, protože tam se nic nemusí počítat. Jde o malou násobilku. Když se tě zeptám kolik je 8×8 tak automaticky řekneš že jeto 64, nic nepočítáš, pouze to bereš z paměti, stejně jako víš že 3×3 je 9 a 1+1 jsou dvě.
Matice buď rozumíš nebo ne, on ji zřejmě nerozumí a bude s ní pravděpodobně bojovat až do konce života, ale to mu neříkej. :)

Teď k tomu jak bych při výuce postupoval já.

Bod 1) nasadit bráchovi kulicha

Bod 2) vezmeme tvůj příklad 255:5 > http://2i.cz/3feeb69c4f

Bod 3) když je první číslice trojciferného čísla (zde je to 2) větší než dělitel (zde 5), dělím jen tuto první číslici, když větší není, jako je to v tomhle případě, tak beru napoprvé číslice dvě, tedy číslo 25 (je možné to brát i po jednom, akorát že ti u některých čísel zbude na začátku vždy „0“)

Bod 4) takže dělíme 25:5 = 5 (Do výsledku napíšu číslo 5… http://2i.cz/0cdd85af7c

Bod 5) měl jsem číslo 255, první dvě číslice (25) už jsem vydělil, takže vezmu hned další – třetí číslici v pořadí, což je 5 a dělím znovu > http://2i.cz/1dcc94be6d

Bod 6) 5:5= 1 (připíšu do výsledku hned za číslo 5, tudíž mám teď 51 a…

Bod 7) …protože už nezbývá žádný číslo k dělení, tak máme vítěze…51 > http://www.2i.cz/e2336b4192

Pokud ti tahle odppvěď nějakým záhadným způsobem pomůže tak můžeš poděkovat tady bárnymu, pokud ne, tak to jde na má bedra. Musím se přiznat že jsem tvoji otázku zaregistroval, ale lovil jsem tehdy pavouka, snažil jsem se ho chytit do ucha, protože tam oni se prý nejraději schováj když v noci spíme (je to takový můj vlastní vynález, zatím nepatentovaný, říkám tomu ucholapka), a na tebe už se tehdá jaksi nedostalo. Lépe řečeno jsem se na tvého malého brášku…VYPRD!
Budiž mi odpuštěno.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
SeptikB

Dělení se dá vždy zjednodušit na dělení 1 nebo 2ciferných čísel tím, že to dělíme postupně a zbytek si píšeme nejlépe pod to původní dělené číslo. Nejjednodušeji to bývá vysvětleno v učebnicích, použijte ji. Jednodušší než v učebnicích základních škol to nikdy nebude.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
barnajka

Našla jsem ti pár prográmků na výuku matematiky, ale ani jeden jsem nezkoušela osobně, takže netuším, jestli k něčemu budou :(

Celkem slibně vypadá ta freeware ‚Matematika polopatě‘, ale to ostatní…hmm…nevím, asi bude potřeba vyzkoušet.

http://www.slunecnice.cz/…ka-polopate/

http://www.slunecnice.cz/…zika-pro-zs/

http://www.slunecnice.cz/…y-do-matiky/

Jestli chceš, můžu se ti podívat po dalších programech doma – mám celkem slušnou hromadu CD příloh z počítačových časopisů a matně si vzpomínám, že čas od času tam nějaký ten dětský výukový program býval. Kdyžtak na to mrknu a když něco najdu, dám ti vědět :)
Doplňuji:
Tak jsem postupně prošla všechno, co jsem doma našla…a nic moc. Před několika lety vycházela v rámci Mladé Fronty kompletní výuková řada od LangMaster – matika byla samozřejmě taky. Zkoušela jsem dát CD do mechaniky, ale nefunguje to. Pořád se to chce připojovat na net, připojená přitom jsem…nevím, co je zas blbě. Asi už musela vypršet licence, protože tehdy to jelo bez problémů. http://img.nadapenny.com/…49071231.jpg

Dívala jsem se na netu, jestli by to někde nebylo ke stažení nebo koupi, ale jako by se po tom slehla zem :( Přitom to vypadalo celkem nadějně – interaktivní výuka hrou je vždycky nejefektivnější.
Tohle je ono: http://www.jazykovyobchod.cz/product.asp?…

Zkoušela jsem teda najít něco jinačího, ale většina programů nebo online aplikací je spíš na procvičování, ne na samotnou výuku :(

Ale! Našla jsem jeden server, který nevypadá úplně nejhůř. http://www.ucenionline.com/

Je teda placený, ale kredity si můžeš koupit i přes sms, tak je to docela pohodlný.
A navíc: už samotnou registrací pár kreditů dostaneš a dalších 100 se ti připíše po zadání kódu.
Pak si jen vybereš předmět, ročník a látku, co ti dělá problém a klikneš na Koupit. Jedna látka stojí cca 4 kredity.
Pak si ‚objednanou‘ kapitolu stáhneš přes nabídku ‚Správa objednávek‘ a už můžeš študovat.

Pro ukázku jsem si koupila ‚Písemné dělění dvojciferným dělitelem‘ – mrkni, jak je to tam vysvětleno. http://img.nadapenny.com/…45450231.jpg

Asi to pořád vypadá moc složitě, co?
Nevím, jestli to z toho bráška pochopí, ale když si s ním rodiče sednou a společně půjdou krok za krokem, úspěch se přece dostavit musí! Já taky s matikou mívala problémy, ale když se někdo učil se mnou a názorně mi všechno ukazoval, většinou to svoje ovoce přineslo. Někdy teda až na dvacátý, třicátý pokus,…ale co: hlavně, že přece :)

Na procvičování jsem pak našla spoustu jednoduchých her – nevím, jestli se něco z toho bude hodit, ale třeba jo
http://pertoldova.webzdarma.cz/…ci/mat05.htm

Upravil/a: barnajka

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce