Colonel

Jak chápete příklad vy?

Dobrý den,
Jsem studentem základní školy a s matematikou nemám problém.Z matiky jsme dostali jako p.učitele místního ředitele školy…no co dodat pár let už přesluhuje a je to taková stará škola :D.

Tak tedy k problému…Tento učitel nám párkrát do písemky dal příklad jako: 1 ručník schne 10 minut a jak dlouho schne deset ručníků :D samozřejmě ,že deset minut ale ten kdo nad tim nepremysli proste pocita.

No a dnes jsme psali čtvrtletní písemnou práci a příklad měl toto zadání:
První písařka přepíše text samostatně za 24 dní,druhá písařka za 12.

otazka: Obě písařky začnou přepisovat text společně.Za kolik dní práci dokončí?

Má úvaha byla taková…V zadání není nic o tom,že budou pracovat dohromady nebo že si práci jakkoliv rozloží!
Tak jsem tedy napsal že první písařka 24 dní a druhá 12 dní a protože se ptají za kolik dní tu práci dokončí tak jsem napsal za 24 dní.

a potom k té úloze byla ještě bonusová otázka:

První písařka přepisuje sama 3 dny a teprve pak,se připojí druhá písařka.Za kolik dní společné práce dokončí přepisování textu?
protože v otázce vidím slovo „společné“ tak mi přijde jasné ,že pracují dohromady,ale v první případě se mi to jasné nejeví protože tam je psané jen to že společně začnou a ne že si práci rozdělí!
Já mám na tu úlohu takový názor ,že kvůli nedostatečnému zadání by mi to měl uznat,ale je dost pravděpodobné že se pletu proto jsem sem přispěl :D.
Předem děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
Drap

Zadání se má číst celé. Z bonusu jasně vyplývá, že práci dělaly společně.

Další odpovědi
ivzez

Zadání je dostatečné:
Obě písařky začnou přepisovat text společně.
(Nikde se nepíše o dvou textech pro dvě písařky.)

Je potřeba si zadání vždy přečíst celé(, radši
dvakrát) a pokud něco není jasné, zeptat se.
Pak teprve začít pracovat.

  • –––––––

Bez urážky, prosím!

Vidím „rezervy“ v češtině:

Jsi žákem ZŠ,
žákem budeš i na učilišti nebo SŠ
(studentem budeš až na VŠ)

Kelt

Pokud jde o ručníky, bude stejně dlouho schnout jeden, jako deset. Předpokladem je, že každý ručník má prostor k tomu, aby mohl uschnout. Je to jako s vařením vajíček. Nezáleží kolik vajíček dáš vařit, když se vaří vajíčko třeba 5 minut, bude se tak vařit i 40 vajíček. atd.
Příklad s písařkami, Je to úloha o společné práci, budou to dělat celkem x dní
Rovnice je x/12 + x/24 = 1 z toho 2×/24 + x/24 =1 3×/24 ´= 1 x/8 = 1 = 8 dní
Společně to napíšou za 8dní.
Druhý příklad bude ve znění 3/24 + x/24 + x/12 = 1, spočítej si to sám
Matematika je jednoznačná, nikdo se neptá, zda jsi to myslel tak nebo tak.
Obě úlohy jsou o společné práci, že dělají společně.

Lamalam

Nevím co řešíš. Zadání je jednoznačné.