Slonyk

Příklad pro 3. třídu

Dobrý den, potřebujeme pomoct s příkladem sestry, která řeší matematický příklad a my si s ním nevíme rady, ačkoliv je ze 3. třídy.

Ve školní jídelně jsou u každého stolu 4 židle. Jaký nejmenší a jaký největší počet stolů obsadí 29 žáků?

Příklad je v kapitole, která se zabývá dělením se zbytkem a žádný chyták tam neočekáváme.

Předem děkuji za jakoukoliv pomoc.

Odpovědi
arygnoc

skúste úvahu.
najviac, keď každý žiak bude sedieť pri stole sám.
Najmenej, keď bude pri každom stole čo najviac obsadených stoličiek (teda 4).
Pri poslednom stole asi nebudú obsadené všetky stoličky, nakoľko 29 je prvočíslo (a nie je teda deliteľné 4).

bolak

Nepíšeš kolik je v jídelně stolů a kolik žáků minimálně smí sedět u jednoho stolu. Pokud je stolů nekonečno (29 a víc) a žáci mohou sedět samostatně, pak nejvíc stolů je 29.

A nejmíň je pak 29/4 = 7 a 1 zbyde, zaokrouhlíme nahoru čili 8.

LůcaDůcaPůca

nejmenší počet bude 8 a nejvyšší bude 29-kdyby si každý žák sedl k jednomu stolu
Doplňuji:
nejmenší počet je vlastně 7,25

terry

Jak píše LůcaDůcaPůca.
29 stolů, když bude u každého sedět 1 žák – nejvyšší počet
8 stolů, když u 7 budou sedět 4 žáci a u jednoho pouze 1 žák – nejmenší počet.
Je to opravdu tak složité?