SpeedyCZ

Písemné dělení menšího čísla větším-Jak?

Jak jednoduše vysvětlit bratrovi jak se dělí menší číslo větším písemně?

Nejlepší odpověď
bolak

Jako princip nebo postup?

Začal bych ale určitě s jednou polovinou.
1/2

To jistě zná a ví, co je to půl kila mouky a půllitr piva. Nevím sice kolik je mu let, ale krájet 1 jablíčko na 2 díly – dvě poloviny už pravděpodobně také viděl.

Další odpovědi
hanulka11

tak v první řadě bude za = 0, protože do menšího čísla se větší nevejde ani jednou pak ,/desetinná čárka /a zkusí zda nyní bude moc čísla mezi sebou dělit -pokud ne připíše si nulu a vydělí číslo a bude tak postupovat tak dlouho, podle toho kolik chce desetinných čísel

nevím ,možná jsem otázku špatně pochopila

mosoj

Co chcete slyšet ? Pro písemné dělení je nějaký daný postup a ten je stejný ať se dělí jakékoliv číslo čímkoliv. Je třeba se tento postup mechanicky naučit a z něho již potom vyplyne stanovení desetiné čárky při dělení. O ničem jiném to není.

baghira

Třeba 14 : 158 = ?
U menšího čísla posune desetinnou čárku o potřebný počet míst, a tím z něj udělá číslo větší (1400 : 158).
Pak písemně dělí, jak umí, a ve výsledku opět posune desetinnou čárku o stejný počet míst zpět. (1400 : 158 = 8.86, takže 14 : 158 = 0.0886)
A je to.