Kelt

Dají se srovnávat místnosti ve tmě z fyzikálního hlediska?

Pro tuto otázku jsem zabloudil do oblasti fyziky – optiky. Máme světla, zářivky, které vysílají světlo a měříme osvětlení plochy, jas, svítivost. Svítivost je základní fyzikální veličina, měří se v kandelách cd.To se dá všechno najít na příslušných stránkách, stejně jako to, jak by měla být místnost pro konkrétní činnost osvětlena, jinak pro sport, jinak pro speciální práci například hodinář. Ale mne zajímá, nebo bych se chtěl zeptat na toto. Jsem v místnosti o určitých rozměrech, na jedné straně je okno, v mém případě obrácené na západ. Pokud je jasný den, je tu světlo od 6:00 do 20:00 a to se mění v průběhu roku, jak je venku. Třeba nyní, pár minut před 19:00 už moc vidět v pokoji není, ale já ještě vidím sousední panelák v barvách. Slunce má dnes zapadnout kolem 19:30. Bude stále větší tma. Co bych vlastně změřil nějakým přístrojem třeba ve 21:00 a další hodinu, co bych naměřil v místnosti bez oken a pod. Existuje něco jako absolutně černé těleso, tedy pokud vidím ve tmě aspoň obrysy, tak bych něco měl naměřit. Nevím, jas, svítivost, osvětlení. Měří se něco takového? Jsou na to nějaké přístroje? Děkuji za nějaké informace.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, objektivně to můžeš změřit celkem jednoduchým přístrojem zvaným luxmetr https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Luxmetr
Absolutně černé těleso je jen teoretický pojem používaný ve fyzice. Zatím nejčernější tmu jsem zažil jen hluboko v jeskyni, tam nepronikne žádný foton ve viditelné části spektra. Tam bys nenaměřil nic ani luxmetrem, bylo to dost děsivé. I v té nejčernější tmě na povrchu Země něco svítí, třeba jen hvězdy, když Měsíc nesvítí. Po 20 minutách by ses divil, co všechno je vidět.

Další odpovědi
aliendrone

Stačí mít dobrý mobil, třeba CAT S 60, který je vybaven termovizí. Uvidíš podobně, jako ten chcípák Predátor, tedy v infračerveném (tepelném) spektru. ;) :D

Absolutně černé těleso je pouhou fyzikální ideou, nejblíže k němu má černá díra (kolapsar), která ovšem semo tamo v souladu se zákony kvantové mechaniky vyzáří nějakou tu prakticky nanicovatou dávku Hawkingova záření (což nakonec v konečném důsledku povede k jejímu „vypaření“, ale až za dobu mnohonásobně delší, než je současné stáří vesmíru). :)

Mc Merkurion

… no, nejen že dají, ale jsou tabulky a normy osluněnosti a dle toho se navrhují různé budovy …
… co se týče absutně černé:https://coolma­gazin.iprima.cz/os­tatni/galerie-nejcernejsi-cerna-barva-vsech-dob-byla-predstavena-kdyz-se-na-ni-podivate-neuvidite-proste, https://autobi­ble.euro.cz/bmw-x5-m-x6-m-prichazeji-absolutne-cerne-edici-black-fire/, … BMW představilo nejčernější ze všech černých aut. Sledujte, jak dokonale pohlcuje světlo!: https://coolma­gazin.iprima.cz/au­to/bmw-nejcernejsi-autohttps://www.y­outube.com/wat­ch?v=ozq9dI1aZ94

aliendrone

Jinak ČERNÉ DÍRY jsou Keplerovým oblíbeným studijním objektem, nechápu jak je možné, že náš astronom se o tom nezmnil, chlívák jeden. ;) :D :D