FlAsh_7

Dá se sbíráním nějakých věcí (jako hobby) zbohatnout?

Odpovědi
dubraro

Doslova zbohatnout snad ne, ale přilepšit si, to ano. Některé věci rostou na ceně, zvlášť pokud je třeba člověk dokáže získat levně jako poškozené a opravit.

elkon

Třeba známky, nebo mince, ucelená sbírka má svou hodnotu, některé kusy i jednotlivě.

zjentek

U kontejnerů ČK na textil u Globu v OV-Porubě se válí pohozená dětská autosedačka jako nová, nepoškozené sáňky, PC (tower) Win10 (4G RAM, 1terra HD), perfektní deka s indiánským motivem a několik knih věhlasných autorů. Pod náporem větru pomalu mizí ve sněhovém závoji. 🤷‍♂️

paul1

Na zbohatnutí to moc není, ale u nás ve sběrném dvoře se dá najít všelico. Vzal jsem odsud už 3 obrazy (spíše kvůli zachovalým rámům- dcera slušně maluje), celkem zachovalé nástěnné hodiny (po vyčistění funkční), funkční spínač k sekačce, kde se mi ulomila ovládací rukojeť a zachovalou barovou stoličku, která teď slouží jako stojan na květináče, vše v průběhu cca 3 let.

Disraeli

Spousta lidí začala slušně vydělávat na tom, co dříve měli jen jako zálibu nebo drobný přívýdělek (nadchlo je to, byli v tom dobří, rozjeli to). A vždycky je to o hodnotě – jakou co má hodnotu (výrobek, služba, firma) a jakou hodnotu případně vytváříš (přesto existuje blud a předsudek o neměnné, stálé hodnotě ve společnosti a o přerozdělování peněz, o vykořisťování, bohatí vs chudí atd. „Bohatí“ opravdu nejsou bohatými, protože by vykořisťovali „chudé“. Hodnoty je dost pro každého – dalo by se říct neomzené možnosti).

Cokoli co je cenného a co se dá po čase zhodnotit (a takových věcí je hromada), tak na tom se dá vydělat a zbohatnout. Ale samo o sobě to taky vyžaduje určité investice, orientaci a znalost v tom, co člověk sbírá. Nemluvě o čase, dlouhodobosti (celoživotní sběratelství).
Cokoli, co stárne a tím se zvyšuje hodnota. Anebo něco, co teprve nabyde na hodnotě tím, že se to prostě teprve objeví, či „vyroste“, zpopularizuje (často u umění a umělců… proto je dobré se v tom skvěle vyznat a odhadnout, či najít skrytou hodnotu).
Sbírat můžeš třeba i lanýže (no v Česku ne, ale jinde jo), lastury, hmyz, zvířata, fosílie, … to vše má nebo může mít hodnotu. „Sbírat“ (v jiném ale vlastně ne moc odlišném významu) můžeš třeba i dřevo, ryby, obyčejnou hlínu a kamení, (minerální) vodu, různé přírodní zdroje – méně i více hodnotné (někdy je jejich hodnota přidaná, že z hlíny/kamení, dřeva, vody něco vytvoříš, nějak je třeba i jednoduše zpracuješ) – atd. Samozřejmě na povolení, často jako podnikání (ale i bez toho) – a to vše jsou nějaké suroviny, komodity, které mají nebo mohou mít hodnotu a taky je svým způsobem sbíráš. A to klidně venku.
Sbírat se dá opravdu cokoli a mnoho z toho může být velmi cenné (to je VELMI ČASTO i principem nebo jen motivem sběratelství).
Docela i všední věci, jinak ne moc hodnotné, mohou po čase nebo jisté úpravě (vytříbení) mít svou hodnotu.

„Sbírat“ můžeš i peníze, majetek, moc,… co tě napdane. ;) Někteří lidi v historii sbírali třeba i území/země, posty/tituly, trůny, koruny,.. :D Prostě co tě napadne.

Alkohol, starožitnosti (nábytek třeba, ale vlasně jakékoli „krámy“), umění, numismatika, filatelie, autogramy, .. o toms nikdy neslyšel? Běžně se do toho investuje, či se to hledá a sbírá.
Taky na trzích, bazarech (atd) se docela často prodávají hodnotné starožitnosti – za nízkou cenu, protože ani prodejci ani skoro nikdo neví, že to má vyšší hodnotu. Pozná to jen znalec, odobrník, či skutečný zájemce o tyto předměty, či „tuto“ dobu.
Někdy je vzácený jeden kus, jindy všechny anebo až celá sbírka. Samotná sbírka – hlavně vzácnější a kompletní – má velkou hodnotu a můžeš pořádat výstavy a podobně, spolupracovat s geleriemi, muzei, odborníky apod. Nebo ji pak taky prodat za pořádně draho.
Samotné sbírky mohou po čase mnohonásobně převýšit cenu, než kolik (v penězích) stálo pořízení jejich samostatných dílů. Nabytí hodnoty a tomu se říká zbohatnutí (v menší nebo větší míře, záleží, oč jde).

VaclavZeman

Já sbírám modely vláčku a vinylové desky a jsem milionář. Sedm milionů mám ve vláčcích a tři mega v deskách. Děkuju.

Pankrác

Samozřejmě. Nejvíce nejspíše storožitnostmi.

magorvkleci

Kdysi jsem četl povídku, kde autor popisoval starobylý rod, jehož každá generace měla za povinnost nakoupit pěkné a v její době ceněné věci, ale jinak tehdy celkem běžné, a pečlivě je uložit. A naopak měla právo rozpečetit a prodat věci nashromážděné generací G-20. A dobře si z toho žili.

Na druhou stranu prý Napoleon III v roce 1855 okázale jedl z talíře, který měl tehdy nesmírnou cenu, protože byl vyroben z hliníku.