JájsemRaibek

Dá se orientovat podle Měsíce?

Podle Slunce se dá orientovat – východ je na východě, západ je na západě. Ale dá se orientovat podle Měsíce?
Pokud ano, tak jak?
Možná to zní divně, ale Měsíc není ve stejnou dobu na stejném místě, proč?

Nejlepší odpověď
Quimby

Protože ta doba je určená Sluncem, takže už z definice musí platit, že Slunce je na stejném místě ve stejnou dobu.
Měsíc se také pohybuje od východu k západu, ale jeho poloha závisí na fázích Měsíce, protože ty jsou určeny jeho oběhem kolem Země za 28 dní.

Pokud je vidět například pouze půlka měsíce, tak spojnice pólů by měla přibližně ukazovat na jih.

Další odpovědi
Luciášek32

Radši následuj sve srdce

Dochy

Pro orientaci nic moc. Když ho vidíš, můžeš velice zhruba odhadnout polohu slunce… Pokud máš znalosti hvězdářů, můžeš si polohu a směr spočítat, ale pro obyč. smrtelníka nic moc. To už je jednodušší a přesnější hledat sever podle hvězd.

led

Orientovať sa v nočnej prírode je možné podľa ktorýchkoľvek viditeľných „nebeských lampičiek, hviezd a Mesiaca“, dôležité je poznať ich správanie a ako s nimi manipuluje ´Nebeský ponocný´
Možno je to divné, ale všetky nebeské telesá sa pohybujú, „nejsou ve stejnou dobu na stejném místě“ aj keď kalendár nám tvrdí, že dnes v deň Letnej rovnodennosti sú tam, kde boli aj minulý rok, nie je to pravda. Je to tým, že minulá „stejná doba a stejný místo“ je už nenávratne preč a nemôže byť totožná s dnešným „stejným místem a stejnou dobou“. Môžte sa o tom presvedčiť v rôznych hviezdnych ročenkách. Jedine relativne na pevnom mieste z nášho pohľadu je Polárka, okolo ktorej obiehajú indiánske hladné zvery – Veľký a Malý medveď (Veľký a Malý voz)