Avatar uživatele
Registrovaný

Dá se nějak změnit osobnost?

Když má někdo poruchu osobnosti, která obsahuje rysy, stereotypy chování, které mu komplikují život, je možné tohle nějak změnit?
Nebo např. dá se z introverta, který nemusí společnost lidí nějak vypěstovat extrovertní osobnost, která potom bude společnost automaticky vyhledávát, protože bude mít přirozenou potřebu být ve společnosti?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Introvert není porucha osobnosti, je to základní rys osobnosti.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Také si tuto otázku kladu. Psycholožka mi řekla, že každý člověk je jedinečný, a že Obrácení Ferdyše Pištory je asi nereálné. Samozřejmě, že to člověk může zkoušet, existují kursy, učebnice a pod. Naše chování, řeč, je obrazem našeho myšlení, pocitů, víry a pod. Můžeme toto všechno změnit, ale ztratíme svou identitu. Je to pro nás důležité? Neměli bychom se snažít využít toho, co máme a jací jsme, než se pokoušet být vlkem v rouše beránčím? Samozřejmě, že existují případy, kdy člověk, který se bál jiných lidí se stal mediální hvězdou a společnost se mu líbila.


Avatar uživatele
Zlatý

Ano, i osobnost lze částečně změnit.


Avatar uživatele
Zlatý

Ne, nedá. Pokud se člověk bude hodně "snažit", možná trochu svůj rys osobnosti "obelže", ale celkově svoji osobnost nezmění. Člověk, který společnost lidí moc nemusí, může občas společnost lidí vyhledat ( třeba kvůli partnerovi ), ale stejně se už bude těšit na to, až bude doma sám, popř. s partnerem ). :-))


Avatar uživatele
Bronzový

No právě, a může to ta osoba poznat, že je vyšinutá? Mnoho žen, i vzdělaných jsou nějak vyšinuté a není to hned poznat. Měnit povaha, by se neměla, protože patologická vada se vyléčit nedá. Koukolík o těchto věcech často mluví a píše knihy. Hlavní knihy a přednášky jsou Mocenská posedlost, Vzpoura deprivantů.
http://youtu.be/… - jak poznám, že to nepopisuje mě?


Avatar uživatele
Zlatý

Nedá. Základní rysy osobnosti se změnit nedají.

Dají se změnit (natrénovat) některé vnější projevy,
dokonce tak, že to okolí nemusí poznat. Ale nikdy
nebudou úplně přirozené a např. ve stresu člověk
snadno "sklouzne" k původním.


Avatar uživatele
Bronzový

Člověk je otrok svých emocí. Pokud se dotyčný člověk naučí ovládat své emoce tak teoreticky je možné, že se mu změní osobnost.


Avatar uživatele
Registrovaný

Zajímavá otázka a ještě lepší odpovědi:-) Možná, že udělám na to blogový příspěvek. Je to koneckonců i moje téma.
Určitě bych zmínil, že každý člověk dozrává a pro vnějšího pozorovatele se můžete změnit nevídaně.
Pochopitelně teoreticky asi osobnost nezměníte...
Všiml jsem si, že hodně lidí má ke mně větší respekt. Asi sem je dostal tím, že se víc usmívám a nyní si téměř nikdy nic neberu osobně:-)
Zajímavé na člověka s těžkou poruchou osobnosti...
Doporučil bych otázku: "Dá se udělat změna na primární buněčný úrovni?" (musíte to brát s nadsázkou... ale myslím, že ANO:)


Avatar uživatele
Registrovaný

Třeba se jen snažit. :)


Avatar uživatele
Registrovaný

Dle mého názoru je to možné, ovšem jak co. Záleží především na zkušenosti. Zkušenostmi se člověk učí již prakticky od narození a tímto způsobem se vyvine jeho osobnost. Nevidím důvod proč by tento postup v pozdějším věku nefungoval. Avšak k cílené proměně člověka (jeho návyků, náhledu na svět, priority atd.) patrně bude důležitější změna prostředí, případně silný prožitek.

Příklad za všechny:
Ve skupině lidí kde nejste populární a jste cílem šikany se snadno stanete introvertem. Naopak ve skupině kde jste pro ostatní vzorem se můžete chovat jako extrovert.
Také lidé po různých nehodách změní systém hodnot.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

sapca

Můj názor je takový, že ano. Ovšem taková proměna trvá dlouho, to co je zakořeněné v našem podvědomí, jen tak samo nezmizí, ale dá se to pomalu odbourávat. Já se snažím změnit přes rok a půl a změny jsou znatelné. Zbavila jsem se depresí a začala podnikat. Chce se to naučit pracovat sám se sebou. Například vůle a vytrvalost se dá naučit při fyzické aktivitě a pak ji přenášet i na psychické aktivity.

Avatar uživatele
Pokročilý

arachis

hodně psáno,ale v podstatě nic. Osobnost je součet všech osobních rysů a vlastností zděděných v nervové soustavě a vypěstované výchovou. takže návyky se změnit mohou,vyléčí se třeba i některé fobie ,člověk časem mění řebříček hodnot a mění i chování,ale celkově se osobnost nezmění,ze sobeckého puntičkáře se nikdy nestane laskavý flegmatik. to,že díky náhlé nemoci se člověk změní-to si jen přehodil priority.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1918
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1428
Zlatý annas 1157
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 758
Zlatý Kepler 629
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.