michalds

Co znamená „zahlazení trestných činů“?

Je možné, že někomu, kdo spáchal menší trestný čin, byl tento čin zahlazen a jeho trestní rejstřík je tak čistý?

Nejlepší odpověď
Edison

Nic, jako čistý trestní rejstřík neexistuje. Co tam bylo jednou zapsáno, to tam je. Něco jiného je výpis z rejstříku trestů. Ten čistý být může. Toho lze dosáhnout tak, že u daného záznamu v rejstříku se uvede zahlazení. U některých se zahlazení uvede ihned po odsouzení, u jiných je třeba o zahlazení požádat soud.

Zdroj: http://www.trestni-rizeni.com/do­kumenty/zajima­lo-by-mne-vice-podrobneji-jak-je-to-s-vymazem-z-rejstriku-trestu

Další odpovědi
Drap

Ano, je to možné, ovšem až po určité době. Dělá se to běžně.

Kepler

Ano, pokud během celé té doby pachatel vedl bezúhonný život, tuším 20 let, záznam se z trestního rejstříku vymaže a dále se na něj pohlíží jako nikdy soudně trestaného.

aliendrone

Musíš rozlišovat mezi VÝPISEM z rejstříku trestů a OPISEM rejstříku trestů. S výpisem je to takto: http://obase.cz/po-propusteni/vymaz-z-trestniho-rejstriku/

V OPISU ovšem zůstává vše, co kdy do něj bylo zapsáno. U některých zaměstnání (obvykle ozbrojené složky např. fízlové, ale i hasiči aj. [:o ;)]) se místo výpisu požaduje opis.