JenTen

Dobrý den,mohl by mi někdo poskytnout erudovanou odpověd k novele zákona

V srpnu 2009 mi byl odebrán ŘP za řízení pod vlivem alkoholu 1,4.Soud mi uložil zákaz řízení na 18 měsíců a pokutu,kterou jsem řádně zaplatil.Čin byl kvalifikován jako trestný.
V tomto případě mohu po 3 letech žádat o zahlazení trestu v Trestním rejstříku.
----Může být tento čin,díky novému zákonu překvalifikován na přestupek a tím i kratší doba pro žádost o zahlazení?Kde požádat?Děkuji

Nejlepší odpověď
standa

Tato problematika (Ohrožení pod vlivem návykové látky – § 274, dříve § 201) zde již byla mnohokrát odpovídána.

V podstatě jde o to, že v novém trestním zákoníku ´vypadla´ z odstavce 1 slova „byť i z nedbalosti“, což znamená, že nově není řízení pod vlivem alkoholu trestným činem , pokud se prokáže, že se jednalo o NEDBALOSTNÍ čin. Takový čin, pak bude ´jen´ přestupek s vysokou finanční pokutou (25–50 tis.) a téměř jistě se zákazem řízení.

Pokud soud uzná, že se jednalo o „nedbalost“ , tak dle mého názoru se ve vašem případě zákaz řízení nezkrátí a jestli tak jen o pár měsíců.

Nikdo vám v tuto chvíli (po 12 dnech fungování novely trestního zákoníku) nesdělí, jak soudce a následně přestupková komise rozhodne.

A pokud se bude zajímat kvalifikací „nedbalostního trestného činu“, tak to odkazuji na ustanovení § 16 novely:

A ještě připojuji níže ve zdroji odkaz na obdobnou otázku…

§ 16 Nedbalost
(1) Trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel

  1. věděl, že může způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo
  2. nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl.

Zdroj: www.odpovedi.cz/o­tazky/amnestie-vztahuje-se-na-me