Avatar uživatele
SanJay .

Co znamená „zplakat nad výdělkem“?

Původně v otázce uvedené „splakat“.

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2861 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zkuste se zamyslet.

Zplakat, nikoliv splakat – základem je nedokonavé sloveso plakat.

Když člověk pláče? Když se mu něco stalo, je mu smutno z toho, že se mu něo nepovedlo, nebo došlo u něho k pocitům smutku, lítosti, nebo někoho či něčeho lituje, někdo mu chybí(při úmrtí) atd.

Zplakat nad výdělkem – jde o expresívní vyjádření – obrazně pláču, setkal jsem se s nezdarem, utrpěl jsem škodu; byl jsem zklamaný, je mi z toho smutno.
Něčeho litovat, přivodit si komplikacce.

V minulosti .psl.*plakati sę znamenalo původně ‘bít se (v prsa na znamení zármutku)’,stejný vývoj v příbuzném lat. plangere ‘tepat, bít se v prsa, naříkat. – J. Rejzek: Etymologický slovník.

Slova vyřkl Seneca mladší ve své filozofii – "a naši potomci zpláčou nad výdělkem atd.....
https://sites­.google.com/si­te/latinalexi­kon/v

V Kottově slovníku je uvedené – „Kdo by chudého nepřijal do domu, to prý by pán Ježíš nad tím zplakal.“

Ale to nevysvětluje původ těchto slov, užívá se v různém kontextu., dnes jako hovorový až obecný výraz, tedy pro mluvenou řeč. Slovo zplakat se objevuje v bibli i v antice, ale už i v praslovanštině, kdy se ještě o bibli antice asi moc nevědělo.
Jde o překlad, takže slovo se významem hodilo do kontextu.

.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Možná to pochází z Bible. My jsme měli v kanclu nade dveřmi nápis: „Když Pán vešel do toho domu a uviděl mzdu jejich, odvrátil se a hořce zaplakal“ Nebo tak nějak, snad někdo opraví.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Podľa (domnienka) Daňového úradu, podnikateľ ktorý nemá na povinný odvod daní, by mal horko zaplakať nad zárobkom, pretože jeho náklady na jeho činnosť sú neumerné.
Podľa podnikateľov, tí, čo neplačú nad zárobkom, horko plačú nad výškou povinných odvodov…

Ale nielen podnikatelia často plačú nad výsledkom, zárobkom… Tie včerajšie vyhodené peniaze za módnu blúzku a dnes ju majú za polovicu, pretože už nie je moderná… no nezaplakali by ste?

Vidíte, plakať nemusíme len s Bbliou v ruke…

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek