Lgee

Co znamená „projev vůle“?

Je to to tak že když se musi něco udělat tak to udělá a nebude vzdorovat nebo je to spíš něco jako chtit něco udělat dobrovolně?

Nejlepší odpověď
JežíšKristus

Vůle je nějaký váš úmysl, projev vůle je vykonání toho úmyslu.
Když podepíšete smlouvu, tak je to váš projev vůle. Když vás chytnu za ruku, a donutím vás smlouvu podepsat (povedu vaši ruku při podpisu), tak to váš projev vůle není (je to tzv. vis absoluta).

Další odpovědi
annas

A. . V oblasti práva
"Projev vůle podle zákoníku práce
Projev vůle nemusí vždy představovat právní úkon. Právním úkonem je projev vůle jen tehdy, jestliže to, co je projeveno, směřuje ke vzniku, změně nebo zániku těch práv nebo povinností, které právní předpisy s takovým projevem vůle spojují. Jestliže projevená vůle k vyvolání takových účinků nesměřuje, nemůže se jednat o právní úkon. atd., "
https://www.e­pravo.cz/top/sou­dni-rozhodnuti/projev-vule-podle-zakoniku-prace-24378.html

B. Obecně i s příklady – možností projevu vůle mnohem víc, . používá se i přeneseně.

"vůle –

1. schopnost jednat podle svého úmyslu, možnost rozhodovat se
mít pevnou/silnou vůli
Vůlí přemohl bolest.
▶síla vůle;
٭železná vůle = silné odhodlání dosáhnout svých cílů

2. vytrvalá snaha o dosažení cíle
vůle k vítězství/životu

3. přání (někoho vlivného ap.)
Udělal to proti mé vůli.
bibl. Buď vůle Tvá…
٭Děj se vůle boží. = Ať se stane, co se má stát.
٭být po vůli komu = vyhovět jeho přání, poslechnout ho; sexuálně se někomu podrobit
٭poručit co do vůle boží = nechat osudu

4. svoboda rozhodování a jednání
٭udělat co z vlastní vůle = dobrovolně, ze svého přesvědčení
٭dělat co proti své vůli = proti vlastnímu přesvědčení

5. zamýšlené jednání
udělat co v dobré/ve zlé vůli
bibl. Pokoj lidem dobré vůle.
▶při nejlepší vůli; "

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/v%C5%AFle?

Vůle – odpovídá tomu il význam slova – přát si něco, zvolit něco svobodně podle svého přesvědčení, jednat podle úmyslu atd.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.