Co znamená pojem „zdravé ego“?

Nejlepší odpověď
Henry1660

Být sebevědomý, zaslouženě hrdý — to je zdravé ego. Nezdravé je namyšlenost a pýcha.

Např. skromný vůči něčemu co se nás týče, ale na druhou stranu hrdí na něco, co jsme dokázali a na to jací jsme.

Je to rovnováha něco mezi nesmělostí a nadutostí.

Další odpovědi
annas

Podobný dotaz v archivu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-ego-k-necemu-dobre

Není to jednoznačné

Uvědomte si, že člověka netvoří jen ego, ale i superego a ID , tedy Já – můj rozum, Nadjá – je moje svědomí, tedy jakási moje duše, která říká, co jsem udělala správně či špatně. ID = Ono – to, co mě žene k určité činnosti, třeba pudy."

Dnes se možná definice trochu liší. Takže ego u člověka znamená, že je člověk myslící, vnímající okolní svět, někdy u něho převažují pudy, jindy je tlumí.

Takže záleží na tom, jak své ego člověk uplatňuje, jak se vnímá, zda se třeba nepovyšuje nad ostatní, nebo naopak neponižuje.

Ego slouží k uvědomění si sebe sama – sebeuvědomování, sebepoznání, sebekritika atd. Ale je to mnohem složitější, protože se uplatňují i další „složky“ člověka, které jsem uvedla.
--

Takže mít zdravé ego, dnes se spíš používá superego, znamená mít dostatek sebevědomí, prosadit se v zaměstnání, mezi lidmi i v soukromí., zachovat t si vnitřní rovnováhu.,

Nenechat sebou manipulovat, umět vyjednávat, prosadiit se. zvládnout i krizové situace.

S mírou zapojit všechny složky své osobnosti – rozumně využít toho, co mě žene k určité činnosti, co na to říká moje svědomí atd.