Lgee

Co znamená „cítit se morálně vysoko?“

Co to znamená?

Nejlepší odpověď
annas

Teď jsem se na sebe naštvala. Chtěla jsem odpověď odeslat a blbě jsem klikla. Takže znova.

Hovoří se o morálním kreditu, který označuje vlastnosti člověka čestného, spolehlivého, který se řídí svým svědomím, umí odpouštět, je tolerantní, umí přijímat kritiku, je poctivý, dodržuje společenské i morální normy atd.

Některé morální zásady jsou ovlivněné výchovou, prostředím a společností – např. spravedlnost, sociální chování – pojetí sebe samého, vztah k ostatním lidem, institucím, ale i zvířatům a přírodě vůbec. Charakter v ně v člověku i vysoké morální vlastnosti se formují.

Morální příkazy jsou uvedené v Desateru, takže dotyčný dodržuje ty příkazy z pravé strany. Stejně je mu cizí sedmero hlavních hříchů.

"V běžné řeči i ve filosofii se morálkou obvykle rozumí principy a zásady správného jednání, jimiž se člověk řídí z vnitřního přesvědčení, ne ze strachu či donucení. Normativní význam slova morálka zdůrazňuje, že se jedná o zásady všem rozumným bytostem společné, kdežto kulturní odlišnosti jsou druhořadé.

Naproti tomu kulturní i mravní relativismus zdůrazňuje tyto rozdíly a normativní morálku spíše zpochybňuje.

Podstatnou složkou každé morálky je zásada „nikomu neškodit“, případně i poškození druhých předcházet, často vyjádřená řadou jednoduchých zákazů. Klasickou formou obecné morální zásady je tak zvané Zlaté pravidlo:

„Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim.“ (Bible, Tob 4,15)
„Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi.“ (Bible, Lk 6,31).
„Člověk se nemá vůči druhým chovat způsobem, který je mu samému proti mysli. To je jádro vší morálky. Všechno ostatní plyne ze sobecké žádostivosti.“ (Mahábhárata. Anušasána parva, 113,8

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mor%C3%

Takovýto člověk by neměl nikdy selhat. Ale nejde o to, že se sám cítí morálně vysoko, to je jeho subjektivní pocit, ale že ho tak vidí ostatní – nejen chováním doma, , ale především ve společnost – charakter.

Další odpovědi
Ametyst

Morálně vysoko se cítí osoby, které jsou úspěšné, třeba i slavné, daří se jim, a myslí si o sobě, že jsou lepší než ti, co vydělávají méně peněz a musí žít skromně. Morálně nadrazeně mají milionáři potřebu školit prostý lid.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.