Rokio

Co z tohodle je polehčující okolnost alespoň z morální hlediska?

  1. Chlap jde přes přechod pomalu, protože je unavený (např. z práce).
  2. Invalida se pajdá přes zebru pomalu, jelikož je tělesně postižený.
  3. Senior se pohybuje přes přechod pro chodce pomalu, poněvadž je už hodně starý.
  4. Tlustý muž kráčí pomalou chůzí přes zebru, neboť má 30 kg nadváhu.
  5. Těhotná žena se vleče přes přechod pomalu, protože je v pokročilém měsíci těhotenství a navíc má kočárek s dítětem.

Předem vám děkuji za reakce a přeji vám hodně štěstí v životě.

Odpovědi
Filip84

  1. Ne.
  2. To je legitimní výkon práva, není to žádná „okolnost“.
  3. To je legitimní výkon práva, není to žádná „okolnost“.
  4. To je legitimní výkon práva, není to žádná „okolnost“.
  5. To je legitimní výkon práva, není to žádná „okolnost“.

Zjevně vůbec nechápeš, co je to zásada legální licence, zásada enumerativnosti veřejnoprávních pretensí, zásada nullum crimen sine lege, okolnosti polehčující a okolnosti přitěžující.

Pleteš hrušky s jabkama. Právo je malicherné a kogentní. Chodec, který jde přes přechod pro chodce se na něm nesmí (neodůvodněně) zastavovat, ani se na něm zbytečně zdržovat.

Obtěžování (extrémně) bezdůvodně pomalou chůzí přes přechod by mohlo být tzv. zbytkovým přestupkem, tj. že účastník silničního provozu jiným konáním, nebo opomenutím, nesplní nebo poruší povinnost uloženou tímto zákonem, in concreto jde o obecnou povinnost všech účastníků provozu na pozemních komunikacích chovat se ohleduplně, ukázněně, zbytečně nepřekážet, etc. etc. etc.

Muselo by tam být zavinění a minimálně hrubá nedbalost, jinak si to moc nedokážu představit realisovat. Je asi jasné, že jinak rychlý bude sedmnáctiletý kopálista a jinak rychlá bude sedmdesátiletá bába s obesitou, osteoporosou, berlí a taškou na kolečkách. Nebo osmdesátiletý dědek s chodítkem, že.

To ale právo neřeší, a ani řešit nemůže: co bys chtěl řešit, zakázal bys jim chodit? 🤪🙈

Drap

Nejsou to žádné polehčující okolnosti. Nechápu k čemu by byly takové polehčující okolnosti. Je to realita běžného dne.