TheDZetko

Co vše je potřeba nově vystavit při změně křestního jména?

Zdravím,

v současné době se jmenuji Daniel, ale po maturitě bych si chtěl změnit křestní jméno na „Danny“. Přihlášku na VŠ mám zatím podanou se jménem Daniel, stejně jako všechna vystavená vysvědčení ze SŠ a bude s tímto jménem i maturitní vysvědčení.

Chtěl bych se zeptat, zda by s tím mohl být na VŠ problém? Doporučili byste nechat si vystavit maturitní vysvědčení na nové jméno nebo stačí doložit, že bylo jméno úřadem změněno a spoléhat na to, že na všech dokumentech mám stále stejné rodné číslo?

Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
Drap

Až budeš mít nové jméno, bude třeba vystavit všechny doklady a osobní dokumenty nové. VŠ s tím problém mít nebude, spíše ty, jestli ti takovou změnu povolí.

annas

Pokud není změna jména úředně povolená, vysvědčení dostanete s platným současným jménem.

Máte už nový občanský průkaz? K přihlášce na VŠ je třeba doplnit, že se změní číslo OP, protože měníte jméno a doložit, až ke změně dojde,

Vysvědčení zůstanou se starým jménem, které jste měl. Jen u dokladů, které používáte – OP, ŘP, pojistky atd. musíte požádat o změnu jména, doložit OP, nebo potvrzením.

marci1

Obávám se, že takovouto změnu křestního jména (Z Daniel na podobu „Danny“) ti úřady asi nepovolí (viz odkaz):
„Změna jména se nepovolí, žádá-li fyzická osoba mužského pohlaví o změnu na jméno ženské, nebo naopak, žádá-li o změnu jména na jméno zkomolené, zdrobnělé, domácké, nebo na jméno, které má žijící sourozenec společných rodičů. Vzniknou-li pochybnosti o správné pravopisné podobě jména, je žadatel povinen předložit doklad vydaný znalcem.“
https://www.mvcr­.cz/clanek/jme­na-a-prijmeni-zmena-jmena-a-prijmeni.aspx
V případě změny bys musel vyřídit nově všechny doklady tvé identity (OP, pas ap.).
🙂

TheDZetko

marci1: Děkuji za názor. Jen pro upřesnění – změnu jména plánuji kvůli budoucímu vycestování do zahraničí, kde se místním obyvatelům Danny bude zajisté lépe vyslovovat. Stejně tak Danny není myšlena jako zkomolená, či domácká verze, je to jednoduše anglické jméno.

marci1

Pokud komise bude brát podobu Danny jako anglické jméno, pak by tu jistě možnost byla. Možná, že dnes je už povolování těchto změn „volnější“. Přeji ti, aby ti to vyšlo, stejně tak i v životě, ve studiu. 🙂
https://www.me­sec.cz/clanky/jak-si-zmenit-jmeno-a-prijmeni-jak-dostat-novou-identitu/