Tunnndr

Přidání druhého jména – co všechno je třeba vyřídit?

Chtěl bych si přidat druhé jméno a zajímalo by mě co všechno potom budu muset vyřídit? To že si budu muset zařídit novou občanku, pas a rodný list vím, spíš by mě zajímalo jestli bude nutné jít kvůli tomu do školy, k lékaři,…? Díky za případné odpovědi
PS: omlouvám se pokud jsem ten dotaz vložil do špatné kategorie.

Nejlepší odpověď
annas

Každý z nás má křestní jméno a příjmení. Takže máte na mysli přidání druhého křesního jména. Musíte začít na matričním úřadu, předložit doklady, jak se dočtete, čekat na vyřízení, pak změnit všechny doklady, protože musíte uvádět obě jména.

Podrobnosti se dovíte v odkazu,
http://portal­.gov.cz/portal/ob­can/situace/183/185/6­067.html

"Prohlášení o volbě druhého jména lze podat na matriční úřad příslušný dle místa trvalého pobytu prohlašovatele nebo na matriční úřad, v jehož knize narození je jméno zapsáno.

Matriční úřad, v jehož matriční knize je narození zapsáno, vydá prohlašovateli do 30 dnů (od obdržení prohlášení s podklady) nový rodný list.

Požádejte o vydání nového občanského průkazu, cestovního dokladu atd., v němž budou uvedena obě jména.

Jaké doklady je nutné mít s sebou?
atd.

Fyzická osoba, která má v matriční knize zapsáno jedno jméno, může před matričním úřadem v místě trvalého pobytu prohlašovatele nebo před matričním úřadem, v jehož knize narození je jméno zapsáno, prohlásit, že bude užívat dvě jména.
Toto prohlášení není časově omezeno a nepodléhá správnímu poplatku."

Dále v archivu.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-muzu-zazadat-o-dalsi-prostredni-jmeno

http://finexper­t.e15.cz/zmenit-jmeno-prijmeni-nebo-mit-dve-jmena-jde-to-

Změnit jméno, příjmení nebo mít dvě jména? Jde to lehce

"Pokud si ke svému jménu jen chcete přidat další (např. křestní, po otci atp.), můžete tak učinit na kterémkoliv matričním úřadě. Ten pak má na to 30 dnů. Pokud však navštívíte osobně matriku v místě svého narození, zpravidla se změna provede a zapíše ihned a obdržíte nový rodný list. S ním poté musíte obnovit všechny doklady, smlouvy, vizitky… Tato změna je bezplatná, další výdaje však již nikoliv. Výsledný formát jména tak může vypadat jako např. Jan Maria Pavel Protivínský.

Svou žádost o změnu jména si vždy dobře rozmyslete a nenechte za sebe jednat své emoce. Zvažte veškeré následky, které tento krok může způsobit do budoucna nejen vám, ale i rodinným příslušníkům."

Další odpovědi
anonym

Je jméno a je příjmení, jméno, tedy křestní jméno je třeba Karel a příjmení třeba Novák, když si budeš chtít přidat jméno, přidáš si třeba František, takže to bude celé jako Karel František Novák. Dál jak píše annas. Vdané ženy nemění jméno, jak píše arygnoc, ale příjmení. Podle něj je to asi tak, že když se Alena Pospíchalová vdá za Kloprtáčka, její jméno se změní třeba na Boženu, což je blábol.

arygnoc

nemusíte dodatočne nič zariaďovať.

akurát budete musieť vyplňovať >rodné< meno, a to v prípadoch, keď na predkladaných dokumentoch bude vaše meno rozdielne od identifikačných dokladov (typicky vysvedčenia, súdne a iné úradné rozhodnutia spred zmeny mena, …)
podstatným idetifikátorom je i rodné číslo (to sa zmenou mena nemení).

vysvetlí vám to každá vydatá žena, ktorá po sobáši zmenila meno.

😉

@Samba:

skutočne, pokiaľ ma budete brať doslova, som blbec.
realita jazyka je iná:

  • adresa?
  • u odpovedí 1.
  • meno?
  • fero trefulka.

reagoval som na otázku – a v tej (pôvodnom znení – to len keby došlo ku úprave otázky) o >krstnom mene< či >priezvisku< niet ani zmienky – ale JE tam zmienka o dokladoch/do­kumentoch (a prípadnej potrebe zmene mena na ich) – tak som vychádzal zo zmeny MENA ako spojenia krstného mena a priezviska.

v jazyku totiž je meno i >Petra<, i >Nováková<, i >Petra Nováková<.

a teraz, neviem, som podľa jazyka blbec ja, že to vnímam >práve takto<, alebo sú blbci tí, čo to nevedia pochopiť?

😉

da ny

Vyzvednout na matrice tištěnou žádost (možno vypracovat na PC) s „odůvodněním“ ⇒ na něco jistě přijdete a spousta úřednic je celkem rozumná a neřeší malichernosti… ;)
Žádost odezvdáte spolu s rodným listem na matričním úřadu a zaplatíte 1000 Kč. (každá 1 změna je za 1000 Kč, příjmení, jméno, 2. jméno = pokud byste např. měnil vše a přidal jméno, přišlo by to na 3 tisíce).
U nás je změna provedena do týdne až 10 dnů.
Úřednice se s námi domluvila, kdy máme přijít pro nový rodný list (podepsat několik tiskopisů).
MÚ se během vyhovění Vaší žádosti a vyzvednutí nového RL hned propojí s MV – dají na vědomí (databáze Policie ČR) o změně.
Hned ten samý den si pak již můžete zajistit výměnu OP na MÚ (neplatíte nic).
Nový OP bývá připraven k vyzvednutí cca za 3 týdny (14 dní až měsíc).

Až budete mít nový OP ⇒ můžete zažádat o nový pas (platíte).

(!!!) S novým OP oznámíte osobně změnu Zdravotní pojišťovně, vystaví Vám doklad – dočasný průkaz pojištěnce. Zajistí výrobu nové kartičky.

Ve škole u lékaře, operátorovi, bance (účet, spoření), na komerčních pojišťovnách (úrazové, životní atp.) nahlásíte vždy vše osobně s novým OP SÁM. Nikdo nikam nic automaticky nenahlásí (pouze změnu bydliště/adresy hlásí MÚ ZP/VZP/).
Je to Vaše povinnost a Váš zájem :D.
A to na každé instituci, kde bude potřeba. Budete mít i jiné číslo OP…

arygnoc

stačí OP.

😉

Tunnndr

Všechno co píšete je mi jasné, spíš mě zajímá zda pak budu muset měnit kreditní kartu, průkaz zdravotního pojištění, atd.

annas

Ano. Musíte všechno změnit, jak jsem uvedla. Přidání druhého jména není problém, ale to ostatní kolem je mnohem horší.

Tunnndr

Takže stačí zajít na úřad, vzít sebou občanku a rodný list, a to je vše?