jirka F

Co víte o Janu Ámosovi Komenském, pokud byste byli na zkoušení ve škole?

Narodil se v roce 1592, poté někdy vstoupil do jednoty bratrské. Žil krátce v Brandýse nad Orlicí v tom sklepě, protože probíhalo ze strany církve tuším nějaké vyhazování z Čech a Morav.y Pak byl i v Polsku, zemřel v Naardenu. To je tak celé, co vím. Napsal Labyrint Světa a Ráj srdce.

pokud si to pamatuji dobře.

Nejlepší odpověď
Rokio

Byl to poslední biskup Jednoty bratrské, významný pedagog a je na české dvoustovce.

Další odpovědi
Filip84

Že se narodil někde kolem Nivnice, Bánova a Uherskýho Brodu, někdy kolem 27. – 28. března 1592, a pokud by učitelský chtěli, tak bych je dovedl na místo v Nivnici, kde, s největší pravděpodobností Anna Szeges, roz.Chmelová (jeho matka), kolem poledne, slehla. Že mu rodiče zemřeli, když mu bylo 12 let (1604), pak vyrůstal ve Strážnici, což bylo tehdy léno hrabat ze Zierotinů, avšak protože v roce 1605 Strážnici vypálili anarchisti Istvána Bocskai, skrze tu hroznou buntácii proti Arcidomu Habsburskýmu. Že chodil do škol moravských bratří, také v Přerově.

Že jeho alma mater byla universita v Heildebergu, kde dokončil studia v letech 1614, pak se vrátil do Přerova, kde byl představený bratrský školy (má tam museum: by se mohli jít učitelský podívat v školní museum v Přerově). V dubnu 1616 byl vysvěcen za kněze moravských bratří, pak odešel v Fulnek, kde učil a předsedal tamější protestantský škole, a kde byl také pastor Jednoty bratrské. Tam vydržel až do porážky anarchistů z českých stavů musel Markrabství Moravské opustit. V roce 1622 mu zemřela první žena i děti na morovou ránu (to měli beztak trest, kacýři, za tu buntácii, a tak! 😜😂), on se však ukrýval kdesi po Čechách, no, protože už měl být dávno z habsburských držav pryč. Asyl mu na pár let poskytl Karel starší ze Zierotinů (toho známe, probírali jsme ho skrze čarodějnický procesy na Losinským a Vízmberským panství), na zámku v Brandejse nad Orlicí, tam také poznal svou druhou manželku. V Brandejse napsal svou, pravděpodobně nejznámější, knihu Labyrint světa a Lusthauz srdce, kterou věnoval právě Karlu staršímu ze Zierotinů.

Po moci práva Verneuerte Landesordnung musel Království České opustit, poněvadž odmítl přestoupit ku katholické církvi, odmítl přísahat věrnost Arcidomu Habsburskýmu, přísahat na Pannu Marii, atp.; odešel do Leszna, tam byl zvolen biskupem, psal ještě česky doufaje, že se brzy vrátí do Království Českého; zde se také stal rektorem gymnasia, zde začíná jeho interess o pedagogiku. Píše Českou didaktiku, nebo Ráj český. Pak už píše zejména latinsky (Didactica magna, například). Tam působil až do roku 1641, ve kterém přijal pozvání na přednáškové turné od anglickýho parlamentu. Někdy při něm sepsal své myšlenky v knihu Via lucis. Anglii opustil, skrze nebezpečí z anglické občanské války a odjel do Amsterodamu, ve Švédským království. Tam provedl reformu školství a napsal pro ni učebnice. Tam pracoval na díle Obecné poradě o nápravě věcí lidských. Roku 1648 jeho choť těžce ochořela, vrátili se, proto v Leszno, tam jeho žena v srpnu umírá. Už o rok později se oženil s cca o 30 let mladší Janou Gajusovou, Češkou původem z Týna nad Vltavou. A skrze vestfálský mír, uzavřený toho roku, opustil marný naděje na porážku Arcidomu Habsburskýho, tedy i návrat do Čech, a s vlastí a církví se rozloučil knihou Kšaft umírající matky Jednoty bratrské.

V roce 1651 odjíždí do Uher, na pozvání Jiřího II. Rákocziho, a to za účelem vytvoření pansofické sedmileté školy v Sárospataku. Nakonec otevřel třídy pouze tři, ovšem napsal tam Orbis sensualium pictus & Schola ludus.

Do Leszna se vrací v roce 1654, avšak když je Rzeczpospolita napadena švédským vojskem, a když švédský vojsko obléhá Leszno, čeští a moravští bratři, s Komenským v čele, otevřou městský brány a se Švédy se čile druží. Kvůli této kolaboraci musel Komenský z Polska prchnout, v roce 1656, a to do Amsterodamu. A tam dožil.

Asi bych si musel, znovu, pročíst jeho dílo, je to už opravdu dlouho, co jsem Komenského četl.

elkon

Už je to dlouho, co jsem se o něm učil, ale pokud bych to potřeboval, tak si informace nastuduji. Byl známý jako učitel národů a také se podílel na zjednodušení Českého jazyka..

Pepa25

Uvedený strohý bibliografický popis v doplnění by se mu nelíbil, protože to byl pedagog, který místo memorování zaváděl „schola ludus“ nebo li „škola hrou“.

Každopadně je frajeřina ovlivnit pedegogiku tak, že den tvých narozenin se pak slaví jako Den učitelů …

cappuccino

Vime co vime a co nevime, si najdeme na Wikipedii:-D

Ve skole jsme rikali: „Ten Jan Amos Komensky, to byl machr na zensky“
Nedavno jsem mluvila s jednou studentkou, co chodila do Komenskeho skoly. Kdyz jsem se ji zeptala, kdo to byl, nevedela:) Nemeli by jim to alespon v te skole rict??