Avatar uživatele
Zlatý

Co to znamená polsky "zdroj"?

Jako Kudowa zdroj a podobně, je to napsáno u sposty měst. Jo, a kdyžtak mi sem ještě jako bonus připište, co znamená ta Kudowa.

To asi nebude nějaká ta logopedická pomůcka, jako "tdnka tdnka" že ne?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Kudowa-Zdrój , česky Lázně Chudoba[, německy Bad Kudowa, je lázeňské město pod Stolovými horami v povodí Metuje, v nadmořské výšce okolo 400 metrů. Leží v Kladsku, v jihozápadním Polsku, v Dolnoslezském vojvodství při hranici s Českou republikou, jen několik kilometrů na severovýchod od města Náchod, se kterým ho spojuje silnice E67 s významným hraničním přechodem. Město má kolem 11 000 obyvatel. Je součástí tzv. Českého koutku.

Chudoba je jedním z nejstarších lázeňských míst v Polsku a Evropě. Lázně zde existují už od 15. století. Prvně je zmiňováno Jindřichem Minstrberským, synem Jiřího z Poděbrad. Původní jméno, tehdy ještě vsi, bylo Lipolitov, ale v polovině 16. století bylo přejmenováno na Chudoba, později na Kudoba, Bad Kudowa a v roce 1945 na Kudowa.

http://cs.wikipedia.org/…
Doplňuji:
Třeba by se bolak zeptal, proč Lipolitov, Chudoba, Kudowa, proto vysvětluji. I mě původ zajímá.

1. Lipolitov název pochází ze jména křesťana , pravděpodobně Hippolyta. - po přijetí křesťanství místním obyvatelstvem..
http://translate.google.cz/…

2. Název Chudoba -Kudowa. Jedna možnost - název odrážel finanční stav obyvatel po 2. světové válce. .
Návrh k původnímu osídlení. Po 2. sv. válce komise úřadu vlády, ozhodla zachovat v názvu Kudowy původní slovanskou souhlasku "k" místo "ch" a polské "w". (záměna b za w) Originální název tohoto slavného letoviska byl totiž Chudoba Sudety - chudoba , chudobný - z přídavného jména tenký, hubený (chudý) - etymologicky významné stejně jako "špatné, skromné ​​osídlení".

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Zdroj znamená lázně
Doplňuji:
Co znamená Kudowa nevím,to je jako kdyby jsi chtěl přeložit do polštiny Lhotu:-)Jinak Kudowa Zdroj je krásné městečko,nedaleko jsem bydlel (jen za hranicemi,v ČR) a často jsem tam jezdil.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Vzpomněla jsem si na název sítě samoobsluh v ČSSR - PRAMEN-ZDROJ.

Ve slovenštině zdroj = miesto, odkiaľ sa niečo čerpá, získava, z čoho niečo vychádza, prameň: vodný z., z. svetla, z. príjmov, z. poznania.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3289
Zlatý quentos 1446
Zlatý mosoj 1405
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1029
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 684
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.