bolak

Co to znamená „princmetálová slepice“?

Nejlepší odpověď
da ny

Já znám výraz „baba princmetálová“ 🙂
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/prin­cmetalova
http://signora­a.blog.cz/1304/ted-cekam-co-prijde

Další odpovědi
annas

Existovala princmetallová mast z unguentum praecipitati, která je starší než vznik pojmenování prop bábu. V Polsku se stále používá.

Proto mě zajímalo, jak se z názvu masti stalo pojmenování pro „bábu“ = " slepici" (hanlivě). Proto jsem doplnila ze Slovníku nespisovné češtiny.

Princemmetálová bába – "hanlivé označení pro starší nepříjemnou ženu. V roce 1921 uvedl Jindra. Z německého Prinzmetall – speciální mosaz (doslova princův kov). Údajně ji vynalezl. v 17. století princ Rupert Falcký, syn "zimního krále"Fridricha Falckého.

Pojmenování pro bábu je analogické s výrazem ábrcetle = stará protivná bába, stará klepna, a to z německého Haberzettel."

Kott zmiňuje pojmenování princematlová bába v r. 1896..

Kramerius uvádí složení princemtallu = žlutá měď obsahuje 4 složky mědi a 1 zinku.

Měď je kov, tedy studený, jistým způsobem jedovatý, bába se mazala mastí, možná vařila i v měděném nádobí, takže měla v sobě jed = který z ní učinil babu jedovatou, zlou, jízlivou, zkrátka získala některé vlastnosti v nepříjemné míře.

marci1

Princmetálová slepice ( nebo se užívá i baba ) znamená zlou, hubatou ženskou ( baba – čarodějnici ). Jde o zastaralý výraz princmetál z němčiny = pozlacená měď, princovina. 🙂

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2011/j­azykova-fraze

zjentek

tohle je ženská ..tos nevěděl?

setapouch

Kde jsi to vyhrabal? Takovouto libůstku ani Google nezná…

annas

Iv, tolik se snažím, ale je to narné, je to marné, je to marné…:-)) Dnes bych z psaní propadla:-))