zvonisek

Co to znamená ,,montáž atrakcí"?

V ruském filmu

Nejlepší odpověď
annas

Uvedou koncepci zpracoval Sergej Ejzenštejn, který se z ruské filmové avantgardy proslavil nejvíc.

"Ještě během působení v divadle zformuloval Ejzenštejn svou koncepci montáže atrakcí. Využil ji hned ve svém prvním filmu Stávka (1923), popisujícím neutěšené poměry v předrevoluční továrně, vzpouru dělníků a jejich následné povraždění. Scéna zabíjení je prokládána záběry z jatek, metaforika filmu je tedy jasně čitelná.

Východiskem Ejzenštejnovy montáže je – stejně jako v případě japonských znaků – vyplynutí zcela nového významu daného spojením dvou záběrů s odlišným obsahem. Jeho pojetí se tedy liší od pojetí Kulešovova, který v experimentu s proměnami tváře zpřesňoval význam prvního záběru přidáním záběru druhého.

Zlomem nejen v Ejzenštejnově filmařské dráze, ale v dějinách kinematografie vůbec, se stal jeho další film Křižník Potěmkin (1925).

Tímto snímkem, ve kterém hlavní roli hraje opět dav, režisér připomenul dvacáté výročí vzpoury na jedné z lodí carské flotily a dovedl své montážní schopnosti k dokonalosti.

Film je rozdělen do pěti dějství, sledujících události od vzpoury námořníků až po jejich postřílení na schodišti v Oděse, kde svou smrt nalezla i řada civilistů. Scéna masakru na schodišti je mistrnou ukázkou střihu, citu pro kontrapunkt a především využití montáže atrakcí, které zde představují záběry matky nesoucí v náruči mrtvé dítě či kočárku řítícího se ze schodů.

Tyto záběry individuálních (malých) scén dodávají celé (velké) scéně, do které jsou vloženy, patos a tragický rozměr. O síle ideologického náboje filmu svědčí jeho přijetí v zahraničí, kde se promítal přestříhaný, tedy poupravený ve svém vyznění."

více v odkazu.

http://25fps.cz/2007/rus­ka-avantgarda/

Další odpovědi
elkon

Třeba postavit lunapark.

marci1

Na úvod by bylo vhodné vysvětlit rozdíl mezi pojmy střih a montáž. Ve své podstatě se jedná o totožné termíny označující střihovou skladbu filmu, spojování záběrů a vytváření větších celků (scéna, sekvence atd.). Někdy však bývá montáž (slovo převzaté původně z francouzštiny) od střihu (z anglického slova edit/edited) oddělována a přikládají se jí poněkud odlišné hodnoty. Zatímco mnozí chápou střih více jako mechanické spojování filmového pásu a jednotlivých záběrů, montáží pak označují samotný umělecký proces, při němž je dáván obrazům zcela nový a vyšší význam. Hlavní funkcí montáže je především sjednotit zdánlivě nesouvislé kousky a zakomponovat je do logického a rytmicky vyváženého celku. Právě tento svébytný princip, kdy se neuspořádané záběry ocitají v konzistentním, esteticky i myšlenkově sjednoceném díle, patří mezi základní vyjadřovací možnosti filmového umění. Nicméně i toto specifikum bývá podřízeno řadě syntaktických pravidel, které je třeba dodržovat kvůli logice, ale i „čistotě“ a ladnosti filmového vyprávění. 🙂

http://25fps.cz/2007/str­ih-montaz/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.