Myšoutek

Co to je vyučovací povinnost?

Potřeboval bych vědět rozdíl mezi vyučovací povinností a školní docházkou (zejména v dobách vládnutí Marie Terezie). Co to je školní docházka, jakž takž tuším, mohl by mi ale někdo, prosím, poradit, co to je ta vyučovací povinnost?

Nejlepší odpověď
annas

Školní docházka byla stanovena obecně.

" A pokud budeme citovat císařovnu Marii Terezii, která docházku dětí přímo nenařídila, ale použila formulaci „Rádi bychom viděli, kdyby rodičové svých dětí ve věku 6 – 12 let do škol posílali.“, nezbývá než konstatovat, že jakékoliv přání císařovny bylo v absolutistické monarchii zcela rovnocenné zákonu."

http://clanky­.rvp.cz/clanek/c/Z/827/­terezianska-reforma-v-ceskem-skolstvi.html/
--

Vyučovací povinnost znamená, kolik hodin týdně má učitel stanovených v tzv. základním úvazku a musí je odučit. Na ZŠ je to 22 hodin týdně, na SŠ 21 hodin atd.

Učitel může mít navíc přesčasové hodiny, nebo zkrácený úvazek atd.

Kdo může být učitelem, nepatří do vyučovací povinnosti. To stanoví jiná vyhláška MŠ.
Stejně tak práva a povinnosti jsou obsažena v Pracovním řádu, nezáleží na tom, jakou míru vyučovací povinnosti má učitel stanovenou, své povinnosti byl měl plnit.
http://www.pan­ska.cz/files/doc/pra­covni-rad-skolstvi.pdf

„Asistent pedagoga, (podle zákona o pedagogických pracovnících, §20, odstavec 2) vykonává "přímou pedagogickou činnost spočívající v pomocných výchovných pracích“ , poskytuje podporu jinému pedagogickému pracovníkovi při vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami".

http://www.asis­tentpedagoga.cz/va­se-dotazy

Další odpovědi
Kepler

Vyučovací povinnost se týká učitelů. Je to právní norma, která určuje povinnosti, ale i jejich práva, kdo může být učitelem atd.

Doplněno: už existuje i kategorie asistenta. To řeší zákon a ne nějaká vyhláška.

Kepler

annas: zřejmě vám unikla právní bitva o vyučovací povinnosti posledních let. O počet vyučovacích hodin už hodně dlouho nejde. Je jedno, jestli jde o vyhlášky, nebo zákony.

Drap

Asistent nemá žádnou vyučovací povinnost i když vykonává pedagogickou činnost.