Krčálek

CO TO JE MODRÝ MĚSÍC?

Nejlepší odpověď
jennysh

Modrý Měsíc typicky nastává jednou za několik let. Důvodem vzácnosti modrého Měsíce je to, že doba 29.53 dní mezi úplňky je o něco kratší než počet dní v průměrném měsíci. Nicméně, nečekejte, že byl dnes měsíc vypadal modrý! Výraz „modrý Měsíc“ byl nedávno vystopován k chybě v časopiseckém článku z roku 1946. Je ale možné, aby se Měsíc jevil namodralý, může to být způsobeno jemným prachem, který cirkuluje v atmosféře Země a možná pochází z vulkanických explozí.

Další odpovědi
beer

Já jsem zase našel toto:
„Měsíc v poslední čtvrti, jeho baculaté písmeno C, má na denní obloze na první pohled jiné zabarvení. Za pomoci rozptýleného slunečního světla se totiž součástí jeho pleťové masky stává i modrý odstín. Náš nebeský soused se proto přiblíží kousku blankytného mramoru na dokonalé hrobce Taj Mahal v indické Agře. Lehce modrý odstín je obzvlášť dobře patrný v okamžiku, kdy se poblíž něj ocitnou světle červené mraky obarvené vycházejícím Sluncem.“
A ještě více ve článku dole..
http://archiv­.astronomie.cz/mo­dules.php?name=New­s&file=article&sid=483