Gami.Pet

Co to je kolnice?

Ve sve knize o vesmiru mam jak najit sever cituji ,,Pokud z Polarky vedeme kolnici (neni to kolmice) na obzor, najdeme severni svetovou stranu." Nechapu, jak jako kolnici, kam?
Dekuji za pomoc.

Nejlepší odpověď
annas

Nedalo mně to a podívla se do slovníku. Našla jsem v Kottově Česko-německém slovníku.

Tazatelka má pravdu. Jde opravdu o KOLNICE – překlad řeckých výrazů.

Hypocykloida, . = čára kolná n. kolnice vnitřní, koloběžnice vnitřní, druh křivé čary. Nz. H. prodloužená, …

Epicykloida, y, f., v math., die Epicy- kloide. E. = zevnější čára kolná n. kolnice zevnější, čára nákolná, nákolnice. E. pro- dloužená, zkrácená, sfaerická.

Vysvětlení
hypocykloida – rovinná křivka opisovaná bodem pohyblivé kružnice
http://www.co­jeco.cz/index­.php?zal=1&s_ter­m=hypocykloida&Hle­dej.x=22&Hledej­.y=9

Epicykloida ( řečtina], rovinná křivka opisovaná bodem pohyblivé kružnice k1, která se beze skluzu kotálí zevně po pevné kružnici k2 . Epicykloida patří k tzv. kotálnicím.
http://www.co­jeco.cz/index­.php?detail=1&id_des­c=24406&s_lan­g=2

Doplňuji:
Ještě z Rejzkova Etymologického slovníku.

Výraz kolný = kolující je utvořený od slova kolo. Psl. *kolo (gen. kolese) souvisí se stpr. kelan tv., angl. wheel, ř. kýklos (srov. :cyklus) ‘kolo, kruh’, všek ie. *ku̯el- ‘pohybovat se, otáčet se’ atd.

Z poezie V. K. Klicpery:. Takže výraz se užíval v 19. st.
Ten, co květy slovem stvořil,
co dal hvězdám kolný běh.....

Jinak diskuse

Další odpovědi
Drap

Zřejmě jde o překlep a jedná se o kolmici. Slovo kolnice, neznám

mosoj

Kolnici jsem jedenou postavil a spadla mně na hlavu.

Zajisté se jedná o překlep a je tím míněna kolmice.

marci1

Jedná se o „kolmici“.
Myšlená kolmice od hvězdy k horizontu (obzoru) ukazuje vždy sever.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Techni­ky_p%C5%99e%C5%BE­it%C3%AD

Lamalam

Pokud neumíš pomocí kolnice najít sever, zkus to pomocí kolmice.

annas

Nejsem v tomto směru odborník. Také znám, že z Polárky spustíme kolmici … atd. Domnívala jsem se, že jde o omyl.

Hledala jsem dál a našla to, co jsem vložila.

Zřejmě kvůli tomu, že vzhledem k otáčivému pohybu Země je důsledkem
skutečnost, že zemská osa opisuje okolo kolmice k ekliptice kuželovou plochu.

Něco o cykloidách.
http://www.pf­.jcu.cz/cabri/te­mata/CYKLOIDY/