hanulka11

Co to bývala štampilka?

Doplňuji:
ano kdo řekl razítko má pravdu- to jsem myslela
možná v jiných krajích to byl i frťánek

Nejlepší odpověď
annas

Znám sloveso štemplovat, štempl, takže by to mohlo být razítko.

štampilka p.pečiatka – ve slovenštině = razítko

Doplňuji:
Slovo štampilka pochází z německého Stampiglie = razítko.

Štamprlka, zdrobnělé slovo od štamprle se užívá i na Slovácku. Štamprle obecně český název pro slovo „sklenička, panák“. Původ je ve slově z rakouské němčiny Stamperl (sklenička na alkohol bez stopky) a tento výraz asi vychází z německého Stampfe („hmoždíř, stoupa“ – podle podoby), anebo od německého stampern ("tlouct), které také souvisí s uvedeným slovem.

Dvě rozdílná slova – štampilka x štamprlka.

Etymologický slovník a ÚJCAV.

Další odpovědi
anonym

Razítko,štempl.

beer

U nás tak babička říkala štamprli – kalíšku na kořalku ))
Si pamatuju: „Dědku, koliks těch štampilek měl?? Neříkej, že jenom dvě, dyť tě vidím jak zase vypadáš!“
Doplňuji:
Tady na jihu Moravy se razítku říkalo štempl. Štampilka byt skutečně frťan ))

dědapetr

Frťan, kalíšek,malý panák.

baghira

štampilka – razítko
štamprlka – malá sklenička na alkohol

www

Slovo štampilka znám z mládí také jen jako malé štamprle – štamprličku (Morava) 😉
P.S.: asi jsme měli všichni Moraváci hloupé předky, že nevěděli odkud to slovo pochází a tím pádem zvolili špatnou zdrobnělinu. No jo, ústav je holt ústav 😁