bolak

Co si myslíte o základním nepodmíněném příjmu?

autacek: Oni tvrdí že je spočteno, že u nás by se tím ušetřilo na zaručený příjem 6.000 pro jednoho člověka, což by samo o sobě asi nestačilo, ale já myslím že kdyby do toho započetli i to že ty lidi ty peníze vlastně utratěj, a ti obchodníci odvedou daně které se vrátí státu, tak by to těch 10.000 nakonec nějak dalo, když se vezme v úvahu jak by to nakoplo Českou ekonomiku.

Už ta samotná věc, že by vlastně každej měl kde bydlet, protože pro rodinu zaručený příjem dohromady 20.000, jenž by neohrozil ani vyhazov z práce obou rodičů, by bohatě stačil na splácení hypotéky a každý by měl kde bydlet. To je první nesporná výhoda. Tím by se zlikvidovali lichváři a sráčové co vydělávaj na provozování ubytoven, kde maj 8 lidí v 1 místnosti, berou od každýho 6 tisíc a těmhle lidem pak platí příspěvky na bydlení stát, takže by se zastavilo tunelování státních příspěvků tímhle způsobem. Dost možná by tak z ulic mohli zmizet i bezdomovci, protože minimálně na malej byt by měl absolutně každej.

Co se týče ekonomiky, tak na těch hypotékách a půjčkách na bydlení by vydělaly nejvíc banky, potažmo stát kterej by zase kasíroval banky, takže by se to vracelo zase nazpátek. No a končeně by to byl způsob, jak dohnat okolní státy, protože pokud by skutečně některý lidi díky tomu přestali pracovat (což si nemyslím, protože tohle už si pohlídá česká závist..), tak by se na tu manuální nelidskou práci prostě najali ukrajinci, mongolci, a klidně i somálci…a protože ti by neměli na ty dávky právo, tak by vlastně dělali na nás a o to my bychom byli bohatší země. Protože tohle je přesně způsob jak bohatne Německo, protože my sme pro ně jen levná pracovní síla, takže tímhle způsobem bychom se jim minimálně vyrovnali, a mohli bysme si válet šunky jako oni, zatímco ostatní chudý národy by za nás makaly. Takže nějakej průmysl 4.0 se může jít vycpat, protože nejlepší způsob robotizace je stejně udělat roboty z lidí, který maj tu smůlu a narodili se na východě nebo ještě lépe na poušti, v zemích kde by se pleteným náramkem přátelství na zápěstí provlíklo celý africký dítě..

Nejlepší odpověď
dudu

Tzv, garantovaný příjem souvisí s nadcházející průmyslovou /digitální/ revolucí 4.0 a jeho aspekty jsou již testovány např. ve Finsku. Jde o jednu z variant, která může přicházet v úvahu jakmile až 40 procent pracovních míst nahradí roboti.

Další odpovědi
Drap

Myslím, že je to jen takové plácání. Nikdo nezveřejnil celou koncepci a nic neni připraveno. Jsou to zřejmě jen předvolební tanečky. Otázka je, proč mají ti co pracují a platí daně platit někomu životní náklady, když se mu pracovat nechce? V současném systému by to fungovalo tak, že by dostal částku od státu/část našich daní/ a životní úroveň by si zlepšoval v šedé ekonomice. To už přece neni sociální dávka potřebným.

dubraro

Zatím nevím, co si mám myslet. Může to být poslední rána lidské morálce a může to taky být jediný způsob, jak přežívat, když většinu práce udělají stroje.

Rozsáhlý experiment již probíhá například v Německu, jmenuje se Hartz IV. Na jeho základě žije značné množství lidí již druhou generaci bez nutnosti se o svou obživu aktivně starat. Něco jako naše dávky „nepřizpůsobivým“, ale mnohem velkorysejší a ve větším měřítku.

marci1

No, nevím jak by to dopadlo s pracovní morálkou v Česku. Možná někdy, až lidé nebudou mít práci, kterou za ně budou dělat stroje, je možné o této možnosti příjmu uvažovat. Loni ve Švýcarsku proběhlo referendum na toto téma a Švýcaři to odmítli téměř 77%. 🙂

autacek

Myslím si že super. Hlavně by chtělo zjistit, kolik se ušetří na té byrokracii kolem a možná by to nevyšlo ani o moc draž.

zjentek

Určitě by k tomu dojít mělo, současná svět. ekonomika je vyčerpaná. A protože ekon. jde s ekol. ruku v ruce, nedojde k tomu. Důvod? Došel nám k tomu prostor, ekologie je nadranc. Nestihne se to, nemáme čas. Konec všichni známe, jen děláme dojem, jako by nic- hlavně na mladý generace ve školách za přispění moudrých vyučujících.

bolak

Já si to snad budu muset spočítat sám, protože mě napadlo že vlastně i ty vdovský důchody, přídavky na děti a dalších milion věcí by to klidně mohlo nahradit. a nevěřím tomu že to někdo dopočítával úplně do podrobna, zohlednil úbytek kriminality, úsporu státu na policajtech když by ubyla krimilita, prakticky každej by měl na splácení hypotéky, takže by to neutralizovalo lidi co bohatnou na chudobě druhých, na ubytovnách, na pronájem bytů pro 10 ukrajinců který bydlej za 12.000 v 1+1, prakticky by zmizeli tak bezdomovci, a prakticky všechny peníze by se vraceli zpátky státu ve formě daní za nakoupené/prodané, případně z daní z daní. A pokud by byl i nějaký příspěvek i na děti (mohlo by to bejt omezený třeba 4. dítětem, aby na tom nevydělávala jenom jedna barva (piky), tak by stoupala i porodnost a nemuseli bysme adoptovat ukraince, mongolce a syrskou inteligenci.

ivzez

Pochybuji o snížení kriminality. Základní příjem by podle mne kriminalitu neovlivnil. (Lidé nekradou proto, že by „neměli na chleba“.)

Základní příjem by měl pokrýt základní živobytí, neměl by sloužit k placení hypotéky (a podle mne by na ni ani nestačil).

A nejsem si jista, jestli by základní příjem odstranil bezdomovectví. Určitě by „pár“ bezdomovců ubylo, ale u některých je to „životní styl“.

bolak

A ještě mě napadla jedna výhoda, že lidi který jsou zadlužený a točej se v bludným kruhu protože nejsou schopný splácet, hrozí jim třeba exekuce nebo že přijdou o byt, tak v případě že by byl zavedenej ten základní nepod. příjem, tak by vlastně mohli splácet ty svý dluhy, nebo by se jim to mohlo rovnou strhávat u zdroje, a splácet ty dluhy tímhle způsobem, takže věřitelé by dostali svý prachy a dlužníci by se oddlužili a mohli by zase začít svobodně žít.

bolak

Drap: Já myslím že ti co pracují platí životní náklady těm co nepracují právě teď, za současnýho systému. Ten nepodmíněný příjem by dal ty peníze každýmu, i těm co by pracovaly, takže nepracovat už by nebylo takovou výhodou (půjdu do práce a dostanu 10.000 vs. nepůjdu do práce, dostanu 8.000 na dávkách a mám celý měsíc volno).

Hlavně by se zrušila spousta nepotřebnejch pracovních pozic a nemuseli bysme shánět v dírách 3. světa mongolce a ukrajince. Dneska ten systém přerozdělování má milion pravidel, a každý rok těch pravidel ještě pár přibyde, a čím víc těch pravidel přibývá, tím víc úředníků je potřeba na to, aby to všechno pěkně klapalo, přijímaj se další a další kontrolóři, správci, dozorčí.., to znamená že jsou vytvářený zbytečný pracovní pozice. Je to stejně chytrá a efektivní metoda, jako kdyby teď vláda vydala nařízení, že tu máme 300.000 nezaměs­tnanejch, takže mobilní operátoři povinně telefonní ústředny a všechny nezaměstnaný přijmou na místo spojovatelek > http://g.cz/si­tes/default/fi­les/g/2014/07/754­.jpg