Weirdquestio

Co si myslíte o vyvlastnění bytů v Berlíně? Jak byste zajistili, aby bylo bydlení pro každého pracujícího člověka?

V referendu bylo schváleno vyvlastnění bytů: https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/zahranicni/ber­lin-nemecko-najem-byty-vyvlastneni.A210927_092­001_eko-zahranicni_mato

Nechci hodnotit, zda to je dobře nebo ne, pravdou ale je, že v současné době jsou byty nechutně předražené a běžný pracující člověk si nemůže dovolit vlastní bydlení (pokud ho nezdědí), jen developeři.

Jak byste zařídili, aby každý poctivě pracující občan měl bydlení, jak to bylo za minulého režimu? Tím samozřejmě neomlouvám zvěrstva komunismu. Bydlení v pronajmu, odkud může majitel poslat kdykoliv pryč není ideální.

Odpovědi
Pepa25

Myslím, že se to tu už řešilo.
Je to špatné řešení, které nepomůže (pokud to vůbec projde přes ústavní soud).
Mimochodem ty byty budou pořád nájemní, jen je zde jakási socialistická představa, že je město (nebo stát) budou moci pronajímat za nižší než tržní nájem.

Hlada

Neznám situaci v Německu, znám však situaci u nás a to i za minulého režimu. Ani okrajiově není pravdou, že byty byly běžně k dispozici. Kromě rodinných domků vlastnictví bytů jednotlivci neexistovalo. Šlo o byty státní, družstevní nebo podnikové. Bydlení ve státních bytech bylo nájemní, tedy stejné, jako dnes. Rozdíl byl v tom, že stát se o byty nestaral, nájemníci si byty upravovali na vlastní náklady a existoval veřejný černý trh s dekrety.
Zdaleka není pravdou, že každý poctivě pracující občan měl bydlení. Za socialismu byly běžné vícegenerační rodiny. Situace, kdy mladí manželé s dítětem bydlí s rodiči a někdy i s prarodiči je dneska už naprosto nemyslitelná.
Kupování bytů do osobního vlastnictví je český fenomén. S vlastnictvím nemovitosti to nemá nic společného. O dům se stará SVJ mnohem dráž a hůř, než by to dělal jeden pan domácí.

Drap

To, aby měl pracující občan měl bydlení, nelze v kapitalismu nijak zařídit. Takové řešení neni. Samozřejmě může některé prostředky uvolnit stát, ovšem to jsou zase jen peníze které předtím občanům sebral ve formě daní. Kapitalismus neni sociální společnost. Každý se musí starat jak umí.

JežíšKristus

Těžko říct, jestli to je nějaké divadlo pro voliče. Efekt to nebude mít žádný. Cena nájmu je dána průměrnou cenou nájmu v dané lokalitě. Je NAPROSTO jedno, jestli pronajímatelem bude fyzická osoba, která vlastní celkem tři byty, nebo akciová společnost, která vlastní 150 tisíc bytů. Cena za nájem se pro nájemce NEZMĚNÍ. Má to pouze negativa, popsaná v článku.

V článku na E15 https://www.msn­.com/cs-cz/zpravy/Zah­rani%C4%8Dn%C3­%AD/berl%C3%AD%C5%8­8an%C3%A9-cht%C4%9Bj%C3%AD-vyvlastnit-byty-od-velk%C3%BDch-pronaj%C3%ADma­tel%C5%AF-odhlasovali-si-to-v-referendu/ar-AAOREp1?ocid=en­tnewsntp&pc=U531 psali, že má být limit 3 000 bytů pro jednoho vlastníka. Ale tak však si může kdokoliv vytvořit 3 tisíce svěřenských fondů, nebo off-shore limited liability společností. Babiš taky nevlastní Agrofert. Jen z něj bere zisky.

Na základě těchto dvou skutečností, to chápu jako divadlo. Divadlo ze strany města, že se tím něco změní. Nezmění, pravidla určuje trh. A divadlo ze strany protestujících. Prostě musí pochopit, že se do Berlína nevejdou všichni, byty v Drážďanech i Mnichově kupují Češi a Ukrajinci, tak Němci snad peníze mají.

Stále opakovaná bytová krize neexistuje. Viz https://www.sre­ality.cz/hleda­ni/prodej/byty/de­cin Normální byt 4+1 za milion a půl. Našel jsem za 5 vteřin. Co víc by lidi chtěli?

A po převratu nikdo lidi z jejich bytů nevyhazoval, takže pokud lidé měli byty za komunismu, pak NUTNĚ musejí mít byty i dnes. Přeci se nevypařily 🙂

JežíšKristus

Hlada: Dobrá odpověď!

Pepa25

Až na tu poslední větu. Sdružení vlastníků bytu (SVJ) se může o dům starat daleko líp než jeden pan domácí (třeba město).