Avatar uživatele
Rokio

Co si myslíte o lidech, kteří se přizpůsobují starým věcem?

Mám na mysli lidi, kteří se nekoupí novou věc, když se stará rozbije, nebo už je velmi opotřebovaná, ale na místo toho se svému starému krámu přizpůsobí.

Uvedu několik příkladů:

  1. Pokud začnou vrzat dveře, vlastník si nekoupí nové (ani je nenamaže), ale začne je otvírat tak, aby nevrzaly (více potichu a opatrněji).
  2. Jestliže se rozbije šňůra od vysavače, vlastník si koupí prodlužovačku, aby vykompenzoval daný nedostatek.
  3. V případě, že se začne zpomalovat počítač, vlastník nekoupí jiný, ale bude na něm dále pracovat a bude se snažit k němu být více šetrný.
  4. Za předpokladu, že začne „blbnout“ monitor, vlastník nekoupí nový (nebo ho nenechá opravit), ale nebude si toho všímat, nebo jenom změní parametry monitoru.

Dále bych chtěl říct, že co se týče normálních lidí, kteří si koupí hned novou věc, tak mluvím o lidech, kteří se ke svému majetku chovají šetrně a prostě po vypršení doby životnosti produktu koupí nové zboží a ne, že se přizpůsobí rozbité věci.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, zjentek před 2099 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ivzez

Odpoveď byla označena jako užitečná

Já to vidím opačně → podle mne není normální si
okamžitě koupit novou věc, za normální naopak považuji věc,
která doposud dobře sloužila, opravit a používat dál.

Hlavní důvod:
Starší výrobky jsou (až na výjimky) kvalitnější
než nové, které stěží přežijí záruční dobu.

K tvým příkladům:
Všechny jsou nesmyslné.

(1)
Vrzající dveře stačí namazat. Je nesmysl kvůli
vrzání vyhodit „X“ tisíc korun.

(2)
Poškozenou šňůru je potřeba vyměnit, protože hrozí požár.
Považuji za zbytečné jenom kvůli šňůře kupovat nový méně
výkonný vysavač.
(Prodlužovačka slouží k prodloužení v případě, že je šňůra příliš krátká. )

(3)
Zpomalení počítače většinou nezávisí na PC jako takovém,
ale na zanesení operačního systému balastem, případně na jeho zavirování.
Obojí se řeší „vyčištěním“ systému, případně jeho přeinstalací.

(4)
I monitor lze opravit.

_______

Shrnutí:

Normální lidé hledají rozumné řešení problému či situace,
normální lidé nevyhazují peníze z okna.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Rokio Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Raději se nebudu vyjadřovat ke tvým příkladům, ale budiž, pojďme k meritu věci. Lidé se nepřízpusobují starým věcem, oni se snaží udržovat aby fungovaly dál a co nejdéle. Může to být někdy i z nostalgie, někdy i z víry v jejich kvalitu. Jak známo, dnešní výrobky jsou ponejvíce šunty, které plánovaně sotva přežijí 2 roky záruky. Možná by pomohlo prodloužit záruku na 10 let, nebo aspoň na 5. Ani tak bychom se ani nepříbližili kvalitě výrobků z meziválečného období. Takže mám doma starý skleněný sifon oplétaný pochromovanou kovovou sítí a včas jsem si nakoupil náhradní díly. Může sloužit ještě desítky let. Nejsem blázen, abych si kupoval nějaký plastový šunt za tisíce, jménem Sodastream.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Někdy si nepřizpůsobivostí ke starým věcem můžeš třeba i nevědomky hodně zavařit a pokazit si notnou část života, třeba.

Uvedu jeden příklad:

Pokud rekonstruujeme „staré“, pro nás pevné a celoživotně jisté zázemí, nešetrným konzumním způsobem můžeme definitivně zničit Genius loci a prakticky se tím po zbytek života připravit o vlastní „domov“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kryšpín

Rokio, kapitalismus je dobrá věc, ale časem zahyne na množství odpadů a plastů

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Ivzez to dobře zargumentovala, souhlasím.

Navíc – ona je tu i ekologická stránka věci, ale to jen tak na okraj, mám totiž na ekologii DOST odlišné názory, než mainstream. (venkoncem jsem znám svými dle některých nepříliš ortodoxními postoji vůči ekoaktivistům, které zahrnují sonderbehandlung a další efektivní postupy) ;) :D :D

Keplere – tu láhev ti upřímně ZÁVIDÍM! Také jsem ji před mnoha lety měli, z té byl sifon jako řemen (když se to pořádně protřáslo a dal tomu čas)!! Sodastream je proti tomu rozskřípané plastové šidítko, které výrobu skutečného sifonu vidělo jen z rychlíku, který notabene jel v protisměru! :(
BTW – ony se ještě dělají/prodávají k té láhvi bombičky?

Upravil/a: aliendrone

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

alien: ano, bombičky na to pořád jsou, asi jsou stejné jako u sodastreamu.

před 2098 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

JJ, díkes za tipy. BTW – Sodashit používá o dost větši (200g myslím, jsem línej se jít kouknout) ;) :)

před 2097 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek