Avatar uživatele
Pokročilý

Co se stalo 17.listopadu?

Vím jen to, že byla demonstrace a policie mlátila lidi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Přestože 17. listopad je v posledních letech spojován především s událostmi roku 1989, není na škodu si připomenout události tragického roku 1939. To je vhodné již proto, že Mezinárodním dnem studentstva se tento den stal právě na základě událostí, ke kterým došlo v období od 28. 10. do 17. 11. 1939 v tehdejším Protektorátě.

Na 17. 11. 1989 jsou odkazy uvedeny.

Zdroj: http://www.valka.cz/clanek_118 24.html

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

http://www.stream.cz/…

Náhodou dobrá otázka. Mladí dnes už nevědí, co si pod tím "bojem za svobodu a demokracii" vlastně představit.
Podívejte se na video v odkazu, je zde stručně popsáno, o co 17.11. v letech 1939 a 1989 šlo.

Nacisti a komunisti - stejné zlo.

Nikdy nebude vše ideální, i demokracie /natož pseudodemokracie, co je u nás/ má své mouchy, ale jsem ráda, že nemusím žít v socialismu, buďte také.


Avatar uživatele
Zlatý

To skončily dobré časy pro většinu občanů!
Doplňuji:
Pro dudu:
Psal jsem"pro většinu občanů" a stojím si za svým.Taky chodíš žebrat před americkou ambasádou o vstupní vízum? Díváš se kolem sebe na zbídačené lidi,na rostoucí kriminalitu,nekupuješ snad ten hnus,který sem dováží ti tví západní sousede.Sleduješ,že jak národní podniky byly rozkradeny či prodány a zisk putuje do tvých vysněných zemí! Sundej si růžové brýle a když se ti před tím roce nelíbilo,mohl jsi emigrovat,ale to by měl tvůj otec(děd)problémy ve stranické organizaci.Že?


Avatar uživatele
Zlatý

Na rozdíl od tvrzení Barbakana pro mne v roce 1989 skončilo období devizových příslibů a celních prohlášení, veřejných stranických schůzí a občanských výborů, všudypřítomného dohledu Státní bezpečnosti a třídění lidí podle diktátu komunistů.

Pro barbakana:
Oba moji dědové zemřeli před r.1948, takže jsem je nepoznal, otec byl jako živnostník třídní nepřítel, já si se svým původem nemohl svobodně vybrat polání a kazil jsem posudek ještě oběma dcerám. Měl jsem problémy, že sleduji rakouskou televizi a odebírám Volsktimme, atd.
Ani náhodou netvrdím, že nyní je všechno v pořádku, ale dnes mohu svobodně vycestovat, tehdy bych musel emigrovat a náš majetek by za babku dostal nejzasloužilejší komunistický přisluhovač. Rodičům ho sebrali už při kolektivizaci. Každý holt máme úhel pohledu daný stranou, kde jsme se nacházeli.


Avatar uživatele
Stříbrný

stačilo by napsat 17. listopad do wikipedie...
http://cs.wikipedia.org/…

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/S ametov%C3%A1_revoluce


Avatar uživatele
Bronzový

17.listopadu uznávám jen jeden svátek.A to z roku 1939.Co se stalo v roce 1989 byla obyčejná fraška,A sametová revoluce to už vůbec nebyla.


Avatar uživatele
Zlatý

V roce 1939 spustili němečtí nacisté krvavé represe proti českým vysokoškolákům, v roce 1989 zakročila tehdejší Veřejná bezpečnost proti poklidné studentské demonstraci. Událost v podstatě odstartovala sametovou revoluci a pád komunistického režimu.


Avatar uživatele
Pokročilý

sametová revoluce

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Kapko, chtěla jsem otázku původně vložit, ale pokádala jsem ji za tak samozřejmou věc, že jsem to neudělala. Ale jak je vidět, mladí moc informaci nemají.

Avatar uživatele
Zlatý

kapka

Mladí informace nemají a někteří staří příliš rychle zapomínají.

No aspoň se tu dnes nemusíme hádat o body, ale o to, kdy se měl kdo lépe. :-D

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

Ono se tu hádá o body?

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Máte pravdu. Stejně by mě zajímalo, zda Vám změna vadí, nebo nevadí.

Avatar uživatele
Zlatý

kapka

Annas, myslíte změnu na Odpovědích.cz? Já bych řekla, že je k lepšímu a vychází z názorů samotných uživatelů, kteří vždycky říkali, že jim o body nejde a zároveň chtějí konverzovat i na odlehčenější témata. Myslím, že i taková témata tu mají své místo. Pokud tedy splňují pravidla obyčejné lidské slušnosti. Nechť mají svou kategorii.
P.S. Dáváte sem vedle zajímavých otázek a užitečných odpovědí i super vtipy. :-)

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Kapko, děkuji. Potěšila jste mně. Všichni tvrdili, že přece nejde o body, ale ... Mělo by se odlehčit "titulní straně", ale nějak si mnozí neuvědomují, co je názor a co odborná odpověď. Jenže nová rubrika se zatím neujala. Snad vše ukáže čas.

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

Jasně čas ukáže, že se přestanou pokládat názorové, vtipné a jim podobné otázky...protože ty už nejsou pro část uživatelů tak zajímavé,jelikož se za ně neboduje, je sice pravda, že své otázky, jakoby omylem přesunou na hlavní stranu a během chvíle stihnou sem tam nějaký bodík nasbírat,,ale pak aby to nevypadalo, že to dělají kvůli bodům najednou tvrdí, že neumí své otázky podle návodu autora stránek zařadit..ddd

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.