zjentek

Co přesně znamená slovo štítek?

Už se v tom významu trošku ztrácím. Je to jako nálepka? Nebo spíš vysačka? Anebo co je štítek?

Nejlepší odpověď
annas

štít, štítek, štítný, zaštítit se, záštita. Všesl.- Psl. *ščitъ odpovídá stirskému scíath, stbretoňskému scoit tv. (z ie. *skeito), dále je příbuzné stperským . staytan, latinským scūtum tv.

Východiskem je ie. *skeit- ‘řezat, oddělovat’ (odtud něm. scheiden ‘oddělovat’) od *skeitv. Původně tedy ‘odříznutá kůže ap. (sloužící jako štít)’. Srov.  :štítit se.

štítit se, štítivý.Přeneseně od :štít ,původně vlastně ‘chránit se štítem před něčím’.

J. Rejzek: Etymologický slovník

Význam slova štítek – je jich několik – najdete v odkazu
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=%C5%A1t%C3%AD­tek

Synonyma pro štítek

1. tabulka, cedulka, jmenovka, nálepka
2.(hovor.) kšilt

Další odpovědi
Drap

Štítek může být jak nalepovací, tak na pevno přidělaný, může to být i visačka. Štítek má za úkol o něčem informovat, štítek může být na sešitě, stejně tak dobře na skříňkách, šuplících na klíčích. Výstražný štítek může být umístěn na dveřích,další štítky jsou na zvoncích na bytech, na samotných domech a technických zařízení,
Další význam měly původní děrné štítky v počátcích počítačů, papírové, dřevěné nebo kovové štítky jako informace pro některá strojní zařízení a podobně.
Myslím, že by se našla ještě celá řada významů a použití slova štítek.

Kepler

Až mi spadla brada, kolik významů to slovo má, když se zahrne i jeho nezdrobnělá podoba:

  1. část výzbroje v podobě desky držené rukou a sloužící ke krytí těla: štít z plexiskla; dřevěný, kovový štít; kruhový štít; přen. štít víry
  2. co tvarem n. účelem připomíná štít 1: svářečský štít; ochranný štít (proti záření); kosmický štít
  3. vývěsní firemní tabule: malované štíty
  4. rentgenový štít zařízení přeměňující neviditelné rentgenové paprsky na viditelné: snímkování ze štítu
  5. čelní zeď uzavírající prostor krytý střechou: barokní štíty; dřevěný štít na chalupě lomenice
  6. strmý vrchol hory; strmá vysoká hora: štíty hor; — Lomnický štít

♦ vrátit se (z boje) se štítem nebo na štítě jako vítěz n. padlý hrdina; přen. s úspěchem n. aspoň se ctí;
štítek, -tku m

  1. zdrob. k štít: ochranný štítek
  2. tabulka 2, destička, nálepka ap. s označením věci, se jménem, s něj. nápisem ap.: štítky na dveřích, na sešitě; tech. děrný štítek
  3. stínítko u čepice: zelený štítek na čepici

zjentek

…anebo spíš visačka? ;)))? ;?

annas

Visačka je visací štítek, třeba u kufru.